Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Aerator i wertykulator

Aerator i wertykulator to urządzenia wykorzystywane do pielęgnacji trawnika. Aeracja to nic innego jak napowietrzanie i spulchnianie gleby. Zadaniem wertykulatora jest przecinanie filcu, czyli zbitej warstwy pędów i kłączy. Wykonywanie zabiegów nacinania i napowietrzania darni jest zalecane przy wiosennej regeneracji trawy. Zarówno wertykulacja jak i aeracja w znacznym stopniu poprawiają wygląd trawy i ograniczają ryzyko wystąpienia chorób. Niektóre urządzenia mają wymienne wałki i łączą dwie metody – np. nakłuwanie i nacinanie.

Oto jakie aeratory możemy rozróżnić: zakładane na buty(nakładki na buty z ostrzami skierowanymi do dołu), w formie nakładki na walec, ręczne (przypomina grabie z ostrzami zamiast ząbków), z napędem elektrycznym, z napędem spalinowym. Wybierając sprzęt do ogrodu warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego napęd. Urządzenia elektryczne pracują ciszej i są bardziej ekologiczne. Wymagają jednak źródła zasilania, są nieco mniej wygodne w użytkowaniu i raczej zaleca się je stosować w mniejszych ogrodach.

Aerator to bardziej zielony i zdrowszy trawnik 

Do podjęcia decyzji odnośnie wyboru sprzętu i rodzaju zasilania warto zapoznać się dokładniej z parametrami urządzenia. Dostępne na rynku urządzenia zazwyczaj spełniają dwie funkcje. 2 w 1, czy aerator i wertykulator, pozwala to na ograniczenie posiadania dodatkowych narzędzi ogrodowych. Pozostaje tylko kwestia powierzchni naszego trawnika, a z tym wiąże się również sposobu zasilania. W przypadku trawników blisko domu o niewielkiej powierzchni poniżej 1000 m2 świetnie sprawdzi się narzędzie zasilane elektrycznie oraz przedłużacz ogrodowy.

Aerator elektryczny przeznaczony do użytku na niewielkich powierzchniach waży zwykle 7-20 kg, a podobne urządzenie z silnikiem spalinowym 10 do 40 kg. W obu przypadkach warto sprawdzać także moc silnika. W urządzeniach elektrycznych wynosi do 2000 W, natomiast w silnikowych do 6 KM.

Wertykulator spalinowy charakteryzuje się najwyższą mocą spośród wszystkich rodzajów wertykulatorów, przez co jest niezwykle wydajny. Sprawdza się doskonale podczas wertykulacji dużych obszarów powyżej 1000 m2.

Poniżej przedstawiamy urządzenia łączące wertykulator i aerator, dostępne w naszym sklepie:

pixel