Domki ogrodowe dla dzieci - jak wybrać najlepszy?
2020-07-24
Każde dziecko marzy o własnym domku w ogrodzie, w którym będzie mogło oddać się zabawie z rówieśnikami, rozwijać wyobraźnię oraz spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Dlatego też domki ogrodowe dla dzieci wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. W dzisiejszych czasach zapewnienie dziecku wymarzonego placu zabaw jest niezwykle proste – wcześniej wymagało to umiejętności konstruktorskich oraz dużego nakładu czasu i pracy. Obecnie można kupić gotowe konstrukcje, które zapewnią Twojemu dziecku niezapomniane dzieciństwo. W niniejszym artykule podpowiadamy, jaki domek dla dziecka wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Kolejnym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze domku ogrodowego, jest jego wielkość oraz materiał, z jakiego został wykonany. Wśród domków dla dzieci dostępnych na rynku największą popularnością cieszą się domki wykonane z drewna oraz z tworzywa sztucznego, najczęściej plastiku. Domki drewniane, podobnie jak większość drewnianych elementów w ogrodzie, wymagają impregnacji i regularnej konserwacji. Domki plastikowe, w przeciwieństwie do domków drewnianych, są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu i dużo lżejsze, jednak łatwiej ulegają zniszczeniu. Większość domków, które są obecnie dostępne na rynku, wyposażone są w dodatkowe akcesoria – zjeżdżalnie, huśtawki czy piaskownice, które urozmaicają zabawę malucha.
Domki drewniane odznaczają się dużą trwałością i stabilnością, a ich forma, tak jak w przypadku domków plastikowych, może przybierać różne kształty. Do wad domków drewnianych zaliczyć można konieczność regularnej konserwacji i impregnacji, jednak nie jest to zbyt uciążliwa niedogodność. To żadna wada względem niesamowitego designu, jaki daje domek drewniany, a także tego, jak pozytywnie taki elegancki domek dla dziecka wpłynie na architekturę naszego ogrodu! Oprócz tego, domki drewniane są droższe od domków plastikowych, są jednak znacznie trwalsze i odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych, co powoduje, że stanowią konstrukcję na długie lata. Większość domków drewnianych można spotkać także postaci modułowej i na słupku, które są wyposażone w dodatkowe atrakcje dla maluchów i pozwalają na stworzenie prawdziwego placu zabaw dla dzieci. Tego typu domki przeznaczone są jednak dla nieco starszych dzieci. Domki drewniane doskonale wpasowują się także w ogrodową przestrzeń, dzięki czemu aranżacja ogrodu nabierze nowego i ciekawego wyglądu.
Przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo!
Najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniego domku dla naszej pociechy, jest przede wszystkim jej bezpieczeństwo - kupowany domek powinien posiadać certyfikaty bezpieczeństwa, np. TUV czy FSC®, także w zakresie użytych do ich pomalowania farb oraz impregnatów. Warto również postawić na produkty znanych firm i producentów, aby mieć pewność, że zabawa naszego dziecka jest w pełni bezpieczna. Cała konstrukcja powinna być stabilna i wytrzymała, a domki, które umieszczone są powyżej 0,5 metra nad ziemią, posiadać dodatkowe zabezpieczenia, np. balustrady czy poręcze. Warto także pamiętać o usunięciu potencjalnego zagrożenia, jakim są np. drzazgi czy ostre kanty w przypadku domków drewnianych.Kolejnym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze domku ogrodowego, jest jego wielkość oraz materiał, z jakiego został wykonany. Wśród domków dla dzieci dostępnych na rynku największą popularnością cieszą się domki wykonane z drewna oraz z tworzywa sztucznego, najczęściej plastiku. Domki drewniane, podobnie jak większość drewnianych elementów w ogrodzie, wymagają impregnacji i regularnej konserwacji. Domki plastikowe, w przeciwieństwie do domków drewnianych, są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu i dużo lżejsze, jednak łatwiej ulegają zniszczeniu. Większość domków, które są obecnie dostępne na rynku, wyposażone są w dodatkowe akcesoria – zjeżdżalnie, huśtawki czy piaskownice, które urozmaicają zabawę malucha.
Domek plastikowy czy domek drewniany? Który lepszy dla naszej pociechy...
Domki plastikowe mogą być różnej wielkości i przybierać najróżniejsze kształty. Ich główną zaletą, oprócz małej wagi i łatwości utrzymania, jest także szybkość montażu oraz brak ostrych kantów i drzazg, które mogą pojawić się w domkach drewnianych. Domki plastikowe są przeznaczone najczęściej dla młodszych dzieci, od roku do 5 lat. Do ich zalet można zaliczyć także niską cenę, która jest o wiele bardziej przystępna niż cena domków drewnianych. Domki plastikowe częściej ulegają jednak zniszczeniu i są mniej odporne na zmienne warunki atmosferyczne – szybko się nagrzewają, a wszelkie uszkodzenia czy odkształcenia trudniej jest naprawić.Domki drewniane odznaczają się dużą trwałością i stabilnością, a ich forma, tak jak w przypadku domków plastikowych, może przybierać różne kształty. Do wad domków drewnianych zaliczyć można konieczność regularnej konserwacji i impregnacji, jednak nie jest to zbyt uciążliwa niedogodność. To żadna wada względem niesamowitego designu, jaki daje domek drewniany, a także tego, jak pozytywnie taki elegancki domek dla dziecka wpłynie na architekturę naszego ogrodu! Oprócz tego, domki drewniane są droższe od domków plastikowych, są jednak znacznie trwalsze i odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych, co powoduje, że stanowią konstrukcję na długie lata. Większość domków drewnianych można spotkać także postaci modułowej i na słupku, które są wyposażone w dodatkowe atrakcje dla maluchów i pozwalają na stworzenie prawdziwego placu zabaw dla dzieci. Tego typu domki przeznaczone są jednak dla nieco starszych dzieci. Domki drewniane doskonale wpasowują się także w ogrodową przestrzeń, dzięki czemu aranżacja ogrodu nabierze nowego i ciekawego wyglądu.
Czy wiesz, że…
wielu rodziców obawia się zakupu domku ogrodowego dla dzieci, ponieważ martwią się, że ich umieszczenie w ogrodzie będzie wymagać specjalnego pozwolenia. Nic bardziej mylnego – zarówno domki drewniane, jak i plastikowe domki dla dzieci nie posiadają betonowych elementów i w każdej chwili można je przenieść lub zdemontować, dlatego też nie potrzebują specjalnych pozwoleń budowlanych. Należy jednak pamiętać, aby domek nie wykraczał poza granice działki i nie przekraczał 35 m2. Dodatkowo liczba takich obiektów na działce nie może być większa niż 1 na 500 m2.Opinia ekspercka
Przy wyborze odpowiedniego domku ogrodowego, który zagwarantuje niezapomnianą zabawę Waszym dzieciom, dobrze jest kierować się także marką. Warto postawić na produkty znanych i renomowanych producentów, aby mieć pewność, że domki są w pełni bezpieczne i przystosowane dla dzieci. Najczęściej wraz ze znaną marką idzie w parze także wysoka jakość wykonania. Choć produkty te mogą być droższe, niż te wykonane przez niszowych producentów, warto jednak mieć na uwadze bezpieczeństwo i radość z zabawy Waszych dzieci. W ofercie Gardenworld.pl znajdziesz szeroki wybór domków ogrodowych drewnianych renomowanego producenta 4IQ, który od lat cieszy się uznaniem wśród rodziców.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2020