Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grill czy palenisko ogrodowe - co wybrać?

2020-05-15
Grill czy palenisko ogrodowe - co wybrać?
Najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi jest … grillowanie! W sezonie wiosenno-letnim rzesze fanów tej popularnej aktywności spotkać można w ogrodach, na działkach czy nad jeziorem. Grillowanie jest świetnym pretekstem do wspólnych spotkań z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi, wesołego biesiadowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego sprzętu. Inwestycja w dobrej jakości akcesoria grillowe jest gwarancją ich długotrwałego użytkowania. I choć grillowanie kojarzy nam się przede wszystkim z grillem, to coraz popularniejsze stają się także paleniska ogrodowe. W poniższym artykule opowiemy o ich zaletach oraz podpowiemy, co wybrać - grill czy palenisko?

Grill gazowy, grill węglowy a może grill elektryczny – jaki grill wybrać?


Przy wyborze odpowiedniego grilla musimy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami – są grille na każdy gust i na każdą kieszeń. Warto wziąć pod uwagę także ilość miejsca, jaką dysponujemy. Najczęściej do wyboru mamy grille węglowe, grille gazowe oraz grille elektryczne.


Grill gazowy zyskuje coraz większą popularność. Jest bardzo prosty w użyciu, szybko się nagrzewa, a jego temperaturę łatwo kontrolować. Grill gazowy doskonale nadaje się do przygotowywania kilku potraw jednocześnie w różnych temperaturach, a to wszystko dzięki zastosowaniu dodatkowych palników, w tym palników bocznych. Na grillu gazowym smażenie potraw można rozpocząć niemal natychmiast, wymaga tylko włączenia palnika. Grill gazowy jest także bardzo łatwy do utrzymania w czystości, ponieważ nie wymaga usuwania pozostałości węgla czy popiołu. Grill gazowy może być używany tylko na zewnątrz. Przy zdecydowaniu się na zakup tego rodzaju grilla należy brać pod uwagę budżet, jakim dysponujemy, gdyż są one najczęściej droższą opcją względem pozostałych grillów i palenisk.

Grill węglowy jest klasycznym grillem ogrodowym, a węgiel drzewny czy brykiet, który jest najczęściej stosowany w tego typu grillach, nadaje grillowanym potrawom szczególny smak i aromat, którego nie da się uzyskać w innych rodzajach grilla. Dlatego też jest najczęściej wybieranym grillem spośród innych dostępnych na rynku. Czas jego rozpalania jest jednak znacznie dłuższy, niż na przykład w przypadku grilla gazowego i wymaga czyszczenia, najlepiej po każdym użyciu. Grille węglowe są najbardziej przystępne cenowo i cieszą się największym zainteresowaniem wśród użytkowników. Co ważne, rozpalanie grilla staje się wspólnym elementem biesiadowania z bliskimi, dzieki czemu jeszcze lepiej się integrujemy spędzając wspólnie czas na świeżym powietrzu, a przecież w grillowaniu właśnie o to chodzi!

Grill elektryczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą się cieszyć smakiem grillowanym potraw przez cały rok. Można używać go wewnątrz pomieszczeń, a jego niewątpliwą zaletą jest także szybkość i wygoda rozpalania – aby przygotować ulubione potrawy, wystarczy podłączyć grill do prądu. Grill elektryczny jest łatwy do czyszczenia, a zawdzięcza to nieprzywieralnej powłoce. Grill elektryczny sprawdzi się jednak przy niewielkiej liczbie osób, gdyż jego powierzchnia jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku grilli gazowych czy grilli węglowych. Przez to nie nadają się do wspólnego biesiadowania w większym gronie, a jego rozstawienie w ogrodzie jest bardzo niewygodne, gdyż potrzebujemy przedłużaczy ogrodowych i innych akcesoriów do jego podłączenia.

Grill i akcesoria STARWAX 43145 usuwa bardzo przypalony tłuszcz i resztki jedzenia

Decydując się na zakup grilla warto wziąć pod uwagę także jego rozmiar, uzależniając go od ilości miejsca, którym dysponujemy, a także dopasowując go do ilości gości. Grille występują w różnych kształtach i rozmiarach, część z nich jest kompaktowa, a część mobilna.
Grille duże to takie, na którym jednocześnie przygotujemy dania dla nawet 12 osób, jednak zajmuje on sporo przestrzeni. Grille średnie nadają się najlepiej dla 4-8 osób, a małe – do 4. Nie oznacza to jednak, że na mniejszych grillach nie da się przygotować dań dla większej ilości osób – jednak będzie to wymagać więcej czasu. Jeśli chodzi o kształty, to najczęściej można spotkać grille prostokątne, grille okrągłe, grille kuliste, grille cylindryczne, a także bardzo popularne grille na trójnogach, które są uwielbianie przez fanów barbecue.

Grillowanie - czas na relaks w ogrodzie - www.gardenworld.pl


Palenisko ogrodowe – jakie wybrać?


Na działkach i w ogrodach coraz częściej można dostrzec blaszane grille, wsparte na trzech nogach. Mowa tu oczywiście o paleniskach ogrodowych. Palenisko ogrodowe jest świetną alternatywą dla klasycznych grilli, szczególnie dla osób, które tęsknią za wieczorami przy ognisku w leśnej scenerii. 

Palenisko ogrodowe to rodzaj wykonanej z trwałego materiału misy, najczęściej żeliwa, o dużej średnicy, wspartej na trzech nogach lub innego rodzaju podstawie. Konstrukcja paleniska jest bezpieczna, zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się ognia i pozwala wytrzymać duże obciążenia. Palenisko może spełniać dwie funkcje – grilla i ogniska. Palenisko jest inwestycją na długie lata, w przeciwieństwie do grilla, który jest z czasem awaryjny i należy go wymieniać co kilka sezonów. Wiszący ruszt nad paleniskiem pozwala na przyrządzanie klasycznych, grillowanych potraw, natomiast jeśli mamy ochotę na kiełbaskę z kija, wystarczy samo palenisko. Na palenisku można postawić także kociołek, w którym przygotujemy pyszne zapiekanki czy gulasz. Do rozpalania paleniska użyć można zarówno drewna, jak i węgla, choć potrawy przyrządzone na drewnie są o niebo lepsze!

Wybierając pomiędzy grillem i paleniskiem ogrodowym musimy kierować się własnymi potrzebami i możliwościami. W ofercie Gardenworld znajdziesz szeroki wybór zarówno grilli, jak i palenisk, które z pewnością umilą spotkania z najbliższymi na świeżym powietrzu i posłużą Tobie i Twoim bliskim przez długie lata!

Palenisko ogrodowe - relaks w ogrodzie - www.gardenworld.pl


Czy wiesz, że…

historia pierwszego grilla sięga już czasów prehistorycznych. Uznaje się, że wtedy był on dziełem przypadku. Jak wiadomo, nasi przodkowie chętnie sięgali po surowe mięso i kiedy najprawdopodobniej jednemu z nich omyłkowo kawałek mięsa wpadł do ognia, dając w rezultacie coś, z czym do tej pory nie mieli do czynienia, zmiana smaku, struktury i wyglądu zachęciła ich do korzystania z tej metody. W czasach średniowiecznych praktykowano nadziewanie mięsa na rożen i opiekanie w ten sposób. Był to okres, w którym przygotowywanie jedzenia w taki sposób wiązało z prestiżem i bogactwem. Znane nam obecnie spotykanie się przy wspólnym stole, przy pysznym jedzeniu przygotowanym na ogniu, czyli słynne barbecue, wywodzi się z kultury amerykańskiej. Spotkania podczas wspólnego grillowania były typowe dla społeczeństwa już w latach 20-tych XX wieku, natomiast na stałe wpisało się do kultury amerykańskiej pod koniec lat 50-tych XX wieku. W Polsce do lat 90-tych XX wieku popularne były ogniska, natomiast koniec stulecia oraz początek XXI wieku należy już do grilla i paleniska!

Kominki czyszczenie STARWAX 43160 ekspresowe czyszczenie usuwa czarne smugi sadzę przypalenia


Opinia ekspercka

Dokonując zakupu grilla czy paleniska ogrodowego musimy zwrócić również uwagę na akcesoria grillowe, które są niezbędnym elementem dla każdego posiadacza grilla. Klasyczne sztućce kuchenne nie sprawdzają się w przypadku przygotowywania potraw na grillu - są one przede wszystkim za krótkie, co jest dość niebezpieczne w operowaniu nimi nad ogniem. Specjalne sztućce do grilla mają odpowiednią długość, są też wykonane z materiałów odpornych na bardzo wysoką temperaturę. Z ich pomocą bez problemu będziemy mogli przekładać gotowe potrawy na talerze. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w akcesoria do czyszczenia grilla, które świetnie poradzą sobie z uporczywym brudem, a także specjalistyczną chemię gospodarczą stworzoną specjalnie pod czyszczenie grilla i paleniska ogrodoqego jak preparaty marki Starwax do usuwania bardzo przypalonego tłuszczu a także eskpresowego czyszczenia naszego barbecue. 

Grille na trójnogu - rodzinny relaks w ogrodzie - www.gardenworld.pl

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane

pixel