Grzejniki i termowentylatory czyli nowoczesne urządzenia do dogrzewania naszych wnętrz!
W długie jesienne i zimowe wieczory nieoceniony jest czas spędzony w ciepłym pomieszczeniu, szczególnie z kubkiem gorącej herbaty, dobrą książką czy serialem. W większości domów za nasz komfort odpowiada centralne ogrzewanie, natomiast w blokach mieszkalnych najczęściej stosowanym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie sieciowe czyli miejskie, a także gazowe, olejowe i elektryczne. I choć na szczęście znajdujemy się na takiej szerokości geograficznej, że nie dosięgną nas syberyjskie mrozy, często jednak zdarza się, że samo zamontowane ogrzewanie może nie wystarczyć – szczególnie, kiedy mamy do ogrzania spory metraż naszego wnętrza. Wtedy chętnie sięgamy po przenośne urządzenia grzewcze takie jak grzejniki, promienniki i termowentylatory. Świetnie sprawdzają się także wtedy, kiedy jest jeszcze za wcześnie na włączenie kotła lub ogrzewania, ale wieczory bywają chłodne. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym różnią się od siebie grzejniki, promienniki i termowentylatory oraz podpowiemy, które z nich sprawdzą się najlepiej w naszych czterech kątach.
Przenośne ogrzewanie elektryczne...
Elektryczne ogrzewanie przenośne to doskonały sposób na zwiększenie temperatury w pojedynczych pomieszczeniach lub takich, które nie posiadają innego źródła ciepła. Co warto o nich wiedzieć i jak wybrać najlepszy model?
Zacznijmy od wymienienia zalet ogrzewania przenośnego. Jedną z największych jest oczywiście brak konieczności poprowadzenia trwałych i kosztownych instalacji, takich jak kotły czy rury. Można je wykorzystać także jedynie sezonowo – świetnie sprawdzą się zatem na przykład w domkach letniskowych, w których nie ma możliwości założenia stałej instalacji grzewczej. Przenośne ogrzewanie elektryczne doskonale sprawdza się także w sytuacjach, kiedy instalacja grzewcza nie została jeszcze uruchomiona lub jest niedostatecznie wydajna, w przypadku nagłej awarii lub remontu. Świetnie nadaje się także do ogrzewania małych pomieszczeń, takich jak garaż, warsztat czy poddasze, a także są pomocne przy usuwaniu zawilgoceń i osuszaniu pomieszczeń.
Termowentylatory, promienniki i nagrzewnice...
Jednym z najbardziej znanych grzejników elektrycznych przenośnych jest konwektor – jego nagrzewanie odbywa się poprzez ciągły ruch grawitacyjny powietrza. Chłodne powietrze, zasysane z dołu, ogrzewane jest grzałką elektryczną, wydmuchiwane przez płytę czołową i kierowane w górę. Grzejniki konwektorowe zazwyczaj wyposażone są w termostat oraz regulację mocy, a także mogą posiadać dodatkowy nadmuch. Im większy grzejnik, tym wytwarza więcej ciepła i zwiększa się także szybkość nagrzewania pomieszczenia. Konwektory doskonale nadają się do ogrzewania małych i średnich pomieszczeń. Są one bardzo łatwe w obsłudze.
Termowentylatory – to wszelkiego rodzaju farelki i niewielkie grzejniki. Ich ogromną zaletą jest to, że zaczynają grzać zaraz po włączeniu. Spirala elektryczna nagrzewa powietrze, które napędzane jest przez specjalny wentylator i wywołuje ruch powietrza w pomieszczeniu. Termowentylatory przeznaczone są do ogrzewania małych pomieszczeń. Są praktyczne, mobilne i poręczne. W ciepłe dni mogą pełnić funkcję wentylatora po wcześniejszym wyciągnięciu grzałki.
W przypadku promienników proces ogrzewania pomieszczenia odbywa się poprzez przenoszenie ciepła za pomocą fal elektromagnetycznych. Promienniki w mniejszym stopniu nagrzewają powietrze, a silnie oddziałują na ściany, podłogi i przedmioty. Promienniki świetnie sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Mogą być także stosowane na zewnątrz. Nie wysuszają powietrza i nie powodują jego ruchu.
Nagrzewnice to zwykle urządzenia o dużej mocy. Szybko ogrzewają pomieszczenia, również o dużej powierzchni, a także mogą być stosowane na zewnątrz.
Czy wiesz, że…
stosowanie przenośnego ogrzewania elektrycznego jest w pełni bezpieczne, a to wszystko dzięki zastosowaniu zabezpieczeń przed przegrzaniem, zamarzaniem i wilgocią. Dużą zaletą ogrzewania elektrycznego jest także możliwość dostosowania ich estetyki do wystroju i stylu naszych wnętrz, co jest osiągalne dzięki różnorodności kształtów, wzorów i wielkości grzejników dostępnych na rynku.
Opinia ekspercka
Ceny grzejników elektrycznych dostępnych na rynku są zróżnicowane i zależne od ich rodzaju, wielkości i mocy. Najtańsze okazują się termowentylatory i promienniki, za które zapłacimy od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Za grzejniki konwektorowe zapłacimy średnio od 100 do 200 zł. Nagrzewnice to koszt od 400 zł w górę. W ofercie gardenworld.pl znajdziesz szeroki wybór grzejników elektrycznych w świetnych cenach, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb.