Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać kosiarkę do trawy?

2018-03-07
Jak dobrać kosiarkę do trawy?

Kosiarki można podzielić na kilka kategorii. Rozróżniamy je ze względu na zastosowany mechanizm tnący, sposób wyrzutu skoszonej trawy, rodzaj zasilania lub jego brak. Wybierając odpowiednią należy kierować się rodzajem oraz wielkością koszonej powierzchni.

W odpowiedzi na te pytania postaramy się pomóc w tekście poniżej.

Duży, trawiasty obszar ziemi pokryty trawą wymaga częstej i pracochłonnej pielęgnacji, żeby stworzyć miejsce zadowalające każde oko. Aby koszenia nie ograniczyć czasowo przez przewód elektryczny warto zaopatrzyć się w kosiarkę z silnikiem spalinowym, która poradzi sobie nawet z wysoką trawą. Każda polecana Państwu kosiarka posiada inną moc silnika oraz wagę, a niektóre z modeli zaopatrzone zostały w napęd o różnej prędkości.

Podejmując decyzje o zakupie kosiarki głównym parametrem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę to jej moc. Ważne by produkty przekonywały kompletnym wyposażeniem i wyjątkowym designem. Wszystko to by móc komfortowo skosić trawnik.

Regularne koszenie trawnika sprzyja jego zagęszczaniu się. Ważna jest technika koszenia, mało i często da lepsze efekty niż dużo rzadko.

Kosiarkę spalinową można prowadzić bez wysiłku wkładanego w pchanie, a także łatwo nią kierować. Gdy kosimy często na terenie, na którym jest dużo drzewek i innych przeszkód, wtedy znacznie lepiej jest kupić kosiarkę bez napędu, która jest lżejsza. W niektórych miejscach koszenie tradycyjną kosiarką jest zbyt niewygodne i dlatego lepszym wyborem jest kosa spalinowa.

Komfort koszenia dają kosiarki wielofunkcyjne, które są trwałe i funkcjonalne, ekonomiczne i przyjazne środowisku. Dodatkowo wyposażone w funkcję mulczowania. Mulczowanie to zabieg pielęgnacyjny polegający na rozdrobnieniu ściętej trawy.

Mulczowanie przynosi wiele korzyści, lepiej dbamy o ogród, chronimy środowisko, oszczędzamy czas i własne pieniądze. Rozdrobniona i pozostawiona trawa zawiera wiele składników pokarmowych i według specjalistów od agronomii jest w stanie zaspokoić 25% rocznego zapotrzebowania typowego trawnika na nawóz.

Kosiarki wyposażone w system kontroli prędkości za pomocą ergonomicznych manetek, umożliwiają użytkownikowi dostosować prędkość koszenia do swoich możliwości.

Od niedawna w droższych modelach kosiarek jest centralna regulacja wysokości, dzięki której za pomocą jednej dźwigni można szybko i bez wysiłku ustawić żądaną wysokość koszenia.

Kosiarki spalinowe w cenie do 1000 zł


Kosiarka spalinowa 2,6KM 41cm pojemność 99CC

Wyposażona w solidny, silnik o mocy 2,58 KM, z wysokim momentem
obrotowym, odpowiednią przekładnią
gwarantuje precyzyjne cięcie i dokładne zbieranie ściętej trawy.


Kosiarka spalinowa FIELDMANN FZR 4010-B 1,75 kW

Cenowo dostępna kosiarka spalinowa z napędem.
Napęd noża i całego urządzenia zapewnia 4-suwowy,
górnozaworowy silnik OHV o pojemności 99 cm
3.W tej cenie można zakupić kosiarkę spalinową o szerokości koszenia 40-46 cm z dużym koszem. Wielkość kosza ma istotne znaczenia, dzięki obszernemu pojemnikowi na trawę nie trzeba przerywać często pracy by go opróżnić.

Wybór przedziału cenowego leży zawsze po stronie kupującego. Oczywistym jest, że pod uwagę bierzemy indywidualne potrzeby. Kwota powyżej 1000 złotych powinna wystarczyć, jeśli chodzi tylko o planowe utrzymanie trawnika. Jeśli zaś chodzi o kosiarki elektryczne, cena to niemała, ale w zamian ma się do dyspozycji sprzęt, który pozwala naprawdę profesjonalnie kosić nawet całkiem spore trawniki.

Kosiarki spalinowe w cenie powyżej 1000 zł


Kosiarka spalinowa 3w1 FIELDMANN FZR 4614-B 3,0 kW

Kosiarka spalinowa ze stalową obudową i własnym napędem.
Połączenie szerokości koszenia 460 mm i silnika OHV o pojemności 139 cm3
umożliwia komfortowe koszenie powierzchni trawnikowych o średniej wielkości.


Kosiarka spalinowa bez napędu 46cm Briggs&Stratton 2.3KM, Murray

Kosiarka spalinowa bez napędu z silnikiem Briggs & Stratton seria 450E (125cc).
Szerokość robocza 46 cm. 6-cio stopniowa regulacja wysokości koszenia: 28-92 mmKosiarki elektryczne kierowane są dla osób, które nie mają zbyt dużych trawników.

Ich zaletą jest niższa cena niż kosiarek spalinowych, ale użytkowanie wymaga podłączenia do gniazda zasilania, a co za tym idzie dostępu do prądu. Do podstawowych parametrów kosiarek elektrycznych zalicza się moc, im wyższa będzie jej moc, tym większa będzie wydajność.

Szerokość koszenia, podobnie jak w kosiarkach spalinowych często jest regulowana, a większa skala przypisana jest zazwyczaj do kosiarek o większej mocy. Najlepszy będzie sprzęt z centralna regulacją wysokości koszenia, która pozwala na ustawienie wysokości przy użyciu jednej dźwigni.

Większa moc i szerokość koszenia są wyznacznikiem przedziału cenowego. Słabsze urządzenia można kupić w dość niskiej cenie, warto się jednak zastanowić czy będzie ono wystarczające dla naszych potrzeb.

Kosiarki elektryczne mogą być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, a także może być do nich dodawane inne wyposażenie np. funkcja mulczowania lub rozdrabniania i dodatkowy osprzęt tj. tarcze, rozrusznik itp.


Kosiarka elektryczna FIELDMANN FZR 2011-E 1000 W

Lekka i łatwa w obsłudze kosiarka elektryczna z silnikiem o mocy 1000 W.
Szerokości koszenia 32 cm. Wysokość cięcia można regulować w 3 pozycjach.


Kosiarka elektryczna PM-KSE-2600S 2600W

Kosiarka elektryczna Powermat PM-KSE-2600S charakteryzuje się
wysoką mocą 2600W, dzięki czemu koszenie nawet bardzo gęstej trawy
nie będzie stanowiło problemu. Kosiarka posiada osiową zmianę wysokości koszenia.

Podsumowanie

Stając przed wyborem odpowiedniej kosiarki do naszego ogrodu koniecznie musimy sprawdzić trzy najważniejsze kwestie – jaki rodzaj silnika, jaka jest moc kosiarki, jaki ma napęd oraz jaką regulację koszenia.

Na nasz wybór wpłynie teren, na jakim chcemy kosić, to co zamierzamy kości i na jakiej powierzchni. Dobra decyzja będzie wpływała na chęci do pracy z zakupionym urządzeniem i satysfakcję po wykonanej pracy.

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018

Polecane

pixel