Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać odpowiedni opryskiwacz szykując się do sezonu.

2018-12-18
Jak wybrać odpowiedni opryskiwacz szykując się do sezonu.
W sezonach wiosennym letnim oraz jesiennym jednym z ważniejszych narzędzi pracy ogrodnika jest odpowiedni opryskiwacz. Urządzenie to pozwala zadbać o ochronę roślin przed działaniem szkodników, a także zapewnia stały dostęp substancji stymulujących wzrost i rozwój. Wybierając odpowiedni opryskiwacz, musimy kierować się przede wszystkim wielkością powierzchni pokrytej drzewami i krzewami, a także wygodą pracy. Niżej podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru. Opryskiwacz jest urządzeniem, które ułatwia pracę w ogrodzie, sadzie, a także w niewielkich hodowlach balkonowych. Składa się ze zbiornika, w którym znajduje się przygotowany wcześniej preparat w formie cieczy lub zawiesiny, a także z dyszy, za pomocą której substancje te mogą zostać rozpylone na rośliny. Dostępne na rynku opryskiwacze dzielą się na trzy podstawowe typy:
  • opryskiwacze ręczne
  • opryskiwacze akumulatorowe
  • opryskiwacze spalinowe

Opryskiwacz ręczny


Opryskiwacz ręczny

Opryskiwacz ręczny, inaczej zwany pulsacyjnym, to najprostszy typ tego rodzaju urządzenia. Mniejsze z nich zdecydowanie nadają się do opryskiwania roślinności niewielkich rozmiarów, działają tylko w momencie naciśnięcia spustu, stąd też jednorazowo są w stanie zaaplikować niewielką ilość cieczy.  Przeznaczone do używania sporadycznego, idealnie nadają się do hodowli balkonowych. Ponadto konieczność noszenia tego typu opryskiwacza w rękach sprawia, iż urządzenie to musi być niewielkiej pojemności, a także wytworzone z tworzyw sztucznych. Większe, o pojemności do 2l wykonane są z lepszej jakości materiałów, w swojej konstrukcji posiadają pompkę służącą do odprowadzania powietrza. Opryskiwacze kompresyjne naramienne są w stanie zmieścić do 12 litrów płynów, ich budowa pozwala na noszenie ich na jednym ramieniu w trakcie pracy. W tym typie opryskiwaczy ciśnienie również wytwarzane jest za pomocą ręcznej pompki, jednak lepsze modele wzbogacone są w usprawniającą pracę przedłużaną lancę spryskującą.


Opryskiwacze akumulatorowe

Opryskiwacz akumulatorowy

Kolejnym typem są opryskiwacze akumulatorowe, plecakowe. Są to urządzenia znacznie bardziej usprawniające pracę w stosunku do urządzeń wymuszających ręczne wtłaczanie ciśnienia do zbiornika. Akumulator pozwala przede wszystkim na kilkugodzinną pracę z urządzeniem, w zależności od mocy wbudowanej baterii. Co ciekawe, opryskiwacz akumulatorowy posiada pojemność nawet do 25litrów, a dzięki zastosowaniu dobrej jakości tworzyw sztucznych nie powoduje żadnych uciążliwości stosowania, zapewnia duże bezpieczeństwo pracy, a także jest przyjazny dla środowiska. Każde urządzenie tego rodzaju wyposażone jest w szelki z możliwością regulacji, a także długą lancę spryskującą pozwalającą dotrzeć w wiele miejsc, w przeciwieństwie do opryskiwaczy ręcznych.


Opryskiwacze spalinowe

Opryskiwacz spalinowy

Opryskiwacze spalinowe zapewniają największy komfort użytkowania w stosunku do innych tego typu urządzeń. Wyposażone w silnik o niewielkim spalaniu, przy odpowiedniej budowie i wykorzystaniu lekkich materiałów (tworzyw sztucznych i aluminium dobrej jakości) pozwalają na równomierne rozłożenie swojego ciężaru na barkach użytkownika, dzięki czemu nie powodują uciążliwości zdrowotnych. Obecność silnika znacznie skraca czas pracy, niskie zużycie paliwa nie prowadzi do znacznej ingerencji w środowisko naturalne. Dodatkowym usprawnieniem jest możliwości regulacji strumienia oprysku, a także zastosowanie długich lanc, pozwalających na zraszanie nawet najdalej posadzonych roślin.   Rozpatrzenie takich warunków jak areał powierzchni, wielkość roślin, a także częstotliwość wykonywania oprysków pozwoli dobrać odpowiednie urządzenie do naszych wymagań.

Polecane

pixel