Kosiarka spalinowa czy kosiarka elektryczna – którą wybrać?
W sklepach można znaleźć kosiarki, które różnią się od siebie ceną oraz funkcjonalnością. Oprócz tego rozróżnia się je ze względu na zastosowany mechanizm tnący, sposób wyrzutu skoszonej trawy, rodzaj zasilania lub jego brak. Jednak przy wyborze kosiarki musisz kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Przy zakupie kosiarki powinieneś uwzględnić czynniki takie jak powierzchnia trawnika, jej wielkość i rodzaj, sposób i częstotliwość koszenia, a także dostępność do źródeł zasilania. Oprócz tego warto zwrócić też uwagę na takie parametry jak napęd kosiarki, rodzaj mechanizmu tnącego, moc silnika, regulacja wysokości cięcia oraz napęd.
Wybór kosiarki – jaki napęd wybrać?
Pod względem napędu kosiarki można podzielić na dwa rodzaje: kosiarki spalinowe lub kosiarki elektryczne. Największą zaletą kosiarek spalinowych jest to, że nie wymagają dostępu do źródła prądu. Dzięki temu najlepiej nadają się do koszenia dużych powierzchni, a także trawy wysokiej czy mokrej. Silniki kosiarek spalinowych posiadają moc od 3,5 do nawet 7,5 KM, co pozwala na znaczną optymalizację czasu koszenia. Wadą kosiarek spalinowych względem elektrycznych jest jednak wyższa cena. Dlatego jeśli nasz ogród nie ma dużej powierzchni, warto zastanowić się nad zakupem kosiarki elektrycznej. Przy użytkowaniu kosiarki spalinowej musisz pamiętać o regularnym uzupełnianiu paliwa, wymianie filtrów oraz oleju. Kosiarki spalinowe są też głośniejsze od kosiarek elektrycznych i emitują spaliny. Na rynku dostępne są modele kosiarek spalinowych z obudową oraz katalizatorem, co wpływa na znaczne wytłumienie hałasu, jednak trzeba się wtedy liczyć z dodatkowymi kosztami przy zakupie takich urządzeń. Kosiarki spalinowe są też cięższe od elektrycznych ze względu na większą wagę samego silnika.
Kosiarki elektryczne polecane są przede wszystkim posiadaczom małych i średnich ogrodów przydomowych oraz działek. Kosiarki tego rodzaju są dużo tańsze, wygodniejsze w eksploatacji, nie hałasują i nie produkują spalin. Wymagają jednak dostępu do źródła zasilania oraz nie posiadają tak dużej mocy jak kosiarki spalinowe, przez co nadają się bardziej do koszenia mniejszych powierzchni. Średnia moc kosiarki elektrycznej wynosi około 2 KM, a maksymalna 2,4 KM. Dlaczego moc oznaczana w koniach mechanicznych ma takie znaczenie przy wyborze kosiarki? Ponieważ im wyższa moc kosiarki, tym większa będzie jej wydajność. Kosiarki elektryczne wymagają dostępu do prądu, co może być dość uciążliwe dla niektórych użytkowników. Kabel może ograniczać możliwość koszenia, trzeba szczególnie uważać, aby na niego nie najechać. Oczywiście rozwiązaniem są przedłużacze ogrodowe. Szerokość koszenia kosiarki elektrycznej, podobnie jak w kosiarkach spalinowych, jest regulowana. Najlepszym rozwiązaniem będzie kosiarka z centralną regulacją wysokości koszenia, dzięki której będziemy mogli ustawić odpowiednią przy użyciu jednej dźwigni. Zarówno moc, jak i szerokość koszenia ma wpływ na cenę końcową kosiarki. Sprzęt o mniejszej mocy można kupić w okolicach 300 zł. Musimy także pamiętać, że kosiarki elektryczne mają ograniczony czas pracy. To powoduje, że należy robić regularne przerwy w koszeniu przy większych powierzchniach, aby nie doprowadzić do przegrzania silnika.
Kosiarka – z koszem czy bez?
Skoszona trawa wymaga utylizacji. Aby ułatwić sobie pracę, warto zdecydować się na kosiarkę z koszem. Dzięki temu trawa będzie się w nim gromadzić i nie będziemy musieli trudzić się jej zgrabianiem. Należy jednak pamiętać, aby model kosiarki z koszem był dostosowany do powierzchni koszenia, aby jak najrzadziej go opróżniać, ale jednocześnie nie był za duży, gdyż wtedy jest mniej praktyczny. Ciekawym rozwiązaniem są kosiarki z funkcją mulczowania trawy, która polega na jej rozdrabnianiu i rozrzucaniu po trawniku. Mechanizm ten zazwyczaj znajduje zastosowanie w kosiarkach spalinowych oraz droższych modelach kosiarek elektrycznych. Modele takie posiadają również kosz na trawę, co czyni je urządzeniami wielofunkcyjnymi. Kosiarki z funkcją mulczowania posiadają wiele zalet. Oprócz oszczędności czasu i naszej energii, dostarczają trawnikowi naturalnego nawozu, dzięki czemu ściółka jest bogatsza w składniki odżywcze.
Czy wiesz, że…
niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że kosiarka do trawy to urządzenie o naprawdę długiej historii. Wynalazcy i konstruktorzy przez lata dążyli do tego, aby pielęgnacja przydomowych ogrodów i trawników była szybsza i łatwiejsza. Prześcigano się w tworzeniu coraz mocniejszych, większych i nowocześniejszych kosiarek. Przed pierwszym pojawieniem się tych urządzeń do koszenia wykorzystywano kosy lub pracę owiec. Pierwsze wzmianki o prototypie kosiarki odnajdujemy już wśród szkiców i rysunków, które pozostawił po sobie Leonardo da Vinci. Pierwsza kosiarka przypominała wózek wyposażony w sierpy. Kosiarkę mechaniczną wynalazł Edwin Budding w latach 30-tych XIX wieku. Zastosowano w niej dość zaskakujący napęd – kosiarkę ciągnęły konie. Pierwsze kosiarki napędzane silnikiem benzynowym powstały w 1897 roku, a ich produkcję na szeroką skalę zapoczątkowano w 1902 roku. Pierwsza kosiarka elektryczna została wprowadzona na rynek w 1916 roku.