Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kosy oraz podkaszarki. Jakie wybrać? Spalinowe, elektryczne a może akumulatorowe?

2019-04-16
Kosy oraz podkaszarki. Jakie wybrać? Spalinowe, elektryczne a może akumulatorowe?

Kosy/podkaszarki spalinowe, elektryczne czy akumulatorowe?

Kosiarki do trawy są praktycznym rozwiązaniem, gdy mamy do odświeżenia trawnik równy i gęsty. Jednak gdy w ogrodzie poza trawą mamy wplecione w nią inne rośliny, skalniaki czy wzniesienia, miejsca trudno dostępne i niekorzystne terenowo z pomocą przyjdzie nam kosa lub podkaszarka (wykaszarka z innym rodzajem elementu tnącego).  W niewielkim ogrodzie pozostałe źdźbła traw można usunąć nożycami, ale w większych ogrodach warto skorzystać z podkaszarki. Kosy są w stanie skosić nawet małe drzewka, jeżeli są wyposażone w tarczę tnącą. Wygodne są te, w których układy tnące można stosować zamiennie.

W przypadku wykaszarek cięcie odbywa się żyłką plastikową, obracającą się z dużą prędkością. Można zastosować żyłkę o przekroju okrągłym lub kwadratowym, przy czym warto zaznaczyć, że żyłka kwadratowa jest bardziej ostra. Wysuw żyłki może być automatyczny lub ręczny. Automatyczny jest znacznie wygodniejszy i szybszy. Niektóre wykaszarki mają żyłki o zwiększonej wytrzymałości.

Wybrać spalinową czy elektryczną?

Decyzja powinna być przemyślana i uwzględniać obszar na jakim docelowo będziemy pracować z narzędziem. Oczywiście kosa spalinowa to większa mobilność i brak ograniczenia jakim może być dostępność elektryczności. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim zapasie mieszanki paliwowej na czas pracy.

Kosy elektryczne są alternatywą dla "spalinówek". Pracują ciszej i świetnie sprawdzają się na działkach, w ogrodach i na mniejszych powierzchniach, gdzie mamy łatwy dostęp do elektryczności i przy pomocy przedłużacza ogrodowego możemy sprawnie działać. Do podkaszarek/kos elektrycznych zaliczamy, także te zasilane z akumulatora. Kosa akumulatorowa jest oczywiście bardziej mobilnym narzędziem od zwykłej elektrycznej kosy ze względu na brak przewodu zasilania.

Kosa spalinowa

To urządzenie sprawdza się doskonale na znacznie większych powierzchniach z uwagi na brak ograniczenia zasięgu związanego z długością kabla. Z powodzeniem możemy też z kosy spalinowej korzystać w miejscach bardziej zaniedbanych, czyli na przykład w zaroślach lub na dawno nie koszonych trawnikach, ponieważ kabel nie będzie nam się plątał w rośliny.

Sprawdź naszą ofertę kos spalinowych - TUTAJ

Podkaszarki elektryczne są to zazwyczaj urządzenia niedrogie, lekkie, proste w obsłudze i eksploatacji. 

Elementem tnącym w podkaszarkach sieciowych jest najczęściej głowica z nylonową żyłką. Urządzenia te przeznaczone są do koszenia niewielkich powierzchni, przede wszystkim w ogrodach przydomowych. Cechą różnicującą podkaszarki jest ich budowa. Modele najprostsze mają sztywną konstrukcję bez możliwości regulacji. W związku z tym, że silniki elektryczne pracują znacznie ciszej niż spalinowe, kosy elektryczne poleca się do zadań, w których oprócz efektywności pracy ważny jest komfort. Największą wadą urządzeń sieciowych jest konieczność podłączania kabla sieciowego.

Sprawdź naszą ofertę kos elektrycznych - TUTAJ

Podkaszarki akumulatorowe są urządzeniami, które zachowując parametry urządzeń sieciowych zapewniają pełna mobilność i niezależność od źródeł zasilania. Zastosowanie zasilania akumulatorowego pozwala na mobilną prace bez hałasu i zapachu spalin oraz łatwą, czystą obsługę.

Sprawdź naszą ofertę kos akumulatorowych - TUTAJ

Przy pracy z podkaszarkami należy zachować szczególną ostrożność. Pracę wykonujemy w odpowiedniej odzieży ochronnej, łącznie z obuwiem, rękawicami, okularami przeciwpyłowymi, a w przypadku głośnych modeli należy pracować w ochronnikach słuchu. 

Polecane

pixel