Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Łuparki do drewna. Szybko oraz bez wysiłku.

2018-04-17
Łuparki do drewna. Szybko oraz bez wysiłku.

 

Ręcznie, czy mechanicznie?

Ręczne łupanie drewna na szczapy jest bardzo meczące. Żeby robić to dobrze trzeba mieć wprawę, siłę i dobrą kondycję. Postawieni w sytuacji kiedy w krótkim czasie chcemy zgromadzić sporą ilość drewna, musimy sobie jakoś radzić. Z pomocą przychodzą nam takie urządzenia jak łuparki do drewna. Zwiększają tempo rąbania drewna, nie wymagają zbyt dużej ingerencji z naszej strony, ani nie pochłaniają tak ogromnych ilości czasu jak wykonywanie tych czynności manualnie przy pomocy siekiery.

Łuparka, a nasze potrzeby

Producenci oferują łuparki elektryczne zasilane napięciem 230 V lub 400 V. Występują również łuparki spalinowe, przydatne są w momencie, gdy wymagana jest mobilność, a dostęp do zasilania elektrycznego jest niemożliwy. Najmniejsze elektryczne łuparki hydrauliczne są oferowane w 2 wersjach, poziomej i pionowej. W przypadku tych pierwszych łupany pień układa się na poziomej podstawie lub w rynnie, a klin rozłupujący porusza się poziomo. W łuparkach pionowych kloc drewna stawia się między 2 ramionami na podstawie o regulowanej wysokości, a klin rozłupujący porusza się w pionie. Modele łuparek poziomych są mniejsze i słabsze od pionowych. Łuparki poziome są znacznie tańsze od modeli pionowych. To pierwszy wybór, jeśli chcemy przygotowywać drewno opałowe do niezbyt dużego pieca lub kominka.

Kiedy i w jaki sposób pracować?

Najlepiej rozłupywać drewno póki jest świeże. Proszę nie odkładać tej pracy na później. Zbyt suche może nagle pęknąć i odskoczyć w bok. W trakcie rozłupywania należy odpowiednio zabezpieczyć siebie i miejsce pracy. Nie możemy zapominać, że łuparki są urządzeniami o dużej sile nacisku zaczynającej się od 4-5 ton. Dlatego wszelkie czynności zaleca się wykonywać w pojedynkę. Przy pracy trzeba mieć zawsze założone okulary ochronne, buty ze stalowymi noskami i mocne rękawice. Bezpieczeństwo to podstawa pracy z łuparkami!

Wybór łuparki do drewna

Posiadając już podstawową wiedzę, możemy wspólnie wybrać najlepszą łuparkę do użytku domowego. Zakres cenowy zaczyna się od 700 złotych, jednak nie przekracza zazwyczaj kwoty 2000 zł przy urządzeniach z najwyższej, najmocniejszej półki. Poniżej znajduje się kilka propozycji, gdzie bez problemu możemy według własnych potrzeb wybrać takie urządzenie.

Łuparka do drewna elektryczna 5 ton


Akcesoria

Oprócz samego wyboru łuparki elektrycznej, warto również zadbać o jej prawidłowe zasilanie i dostęp do elektryczności. Często urządzenie, które pracuje dla nas jest w takim miejscu, gdzie odległość gniazda elektrycznego uniemożliwia bezpośrednie podłączenie. Wtedy warto zaopatrzyć się w dobrej jakości przedłużacz sieciowy, z grubszą i odporniejszą na uszkodzenia mechaniczne izolacją. Dostępne są również przedłużacze o podwyższonym IP, co skutkuje lepszą ochroną na wilgoć i pył.

W przypadku kiedy zdecydujemy się na zakup łuparki spalinowej, powinniśmy pomyśleć jeszcze o przechowywaniu i transporcie paliwa. Wybór kanistrów do paliw i płynów jest szeroki, a ceny niewygórowane, z łatwością każdy znajdzie odpowiedni model do swoich potrzeb.

 

 

Podsumowanie

Mając już odpowiedni zestaw do rozłupywania drewna pozostaje nam tylko przystąpić do pracy. Pamiętajmy o zasadach zachowania bezpieczeństwa w miejscu wykonywania czynności z urządzeniem. Kiedy przerobimy odpowiednią ilość drewna na szczapy może umieścić je na specjalnym stojaku przy kominku lub piecu. Większą ilość drewna możemy również zabezpieczyć przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych przy pomocy plandeki w przypadku kiedy nie dysponujemy zadaszonym miejscem składowania.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel