Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odstraszacze zwierząt i gryzoni - jak bezpiecznie pozbyć się z naszego domu nieproszonych gości?

2020-08-21
Odstraszacze zwierząt i gryzoni - jak bezpiecznie pozbyć się z naszego domu nieproszonych gości?
Każdy, kto posiada gospodarstwo domowe wraz z przylegającym ogródkiem, z pewnością nie raz miał do czynienia z trawnikiem usianym kretowiskami, pogryzionymi kablami w samochodzie czy zniszczoną przez kuny dachówką. Wielu zastanawia się wtedy, czy istnieje skuteczny sposób na walkę z plądrującymi ogród niechcianymi gośćmi w postaci gryzoni, insektów czy ptaków. Doskonałym rozwiązaniem na pozbycie się szkodników, bez wyrządzania im krzywdy, są odstraszacze, a w szczególności odstraszacze ultradźwiękowe. Jeśli więc posiadasz przydomowy ogród lub prowadzisz ogródek działkowy, a Twoje uprawy są notorycznie niszczone przez gryzonie lub inne szkodniki, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Innowacyjność i technologia czyli odstraszacze ultradźwiękowe!


Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z niechcianymi gośćmi są wspomniane już odstraszacze ultradźwiękowe. Działają one negatywnie na układ nerwowy szkodników, wzbudzając w nich niepokój i negatywne skojarzenia z miejscem, w którym słyszały emitowany dźwięk. Wydobywający się z odstraszaczy dźwięk jest niesłyszalny dla człowieka, a także nie zakłóca działania odbiorników radiowych i telewizyjnych, systemów alarmowych, czujników czadu, itd. Największą skutecznością charakteryzują się urządzenia pracujące na zmienianej automatycznie częstotliwości w zakresie od 2000 do 65000 Hz. Co ważne, odstraszacze ultradźwiękowe nie wywierają negatywnego wpływu na życie i zdrowie zwierząt oraz środowiska naturalnego, co czyni je także bezpiecznymi dla ludzi i zwierząt domowych, w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju trutek i pułapek. Jak sprawdzić, czy odstraszacze ultradźwiękowe są skuteczne? Jeśli urządzenia działają poprawnie, to z czasem szkodniki powinny opuścić nasze otoczenie z powodu uciążliwych dla nich dźwięków. Odstraszacze ultradźwiękowe świetnie sprawdzą się w zwalczaniu kun, gryzoni, pająków, kretów czy owadów.

Gryzonie to nie tylko zmora posiadaczy ogrodów czy ogródków działkowych. Choć są niewielkie, potrafią nieźle narozrabiać także w domach, piwnicach i mieszkaniach. Gdy na dobre się zadomowią, nieprędko będą chciały się wyprowadzić. Jeśli zauważysz w swoich czterech kątach gniazda, odchody czy ślady ząbków, musisz przygotować się na niełatwą walkę ze sprytnym i przebiegłym przeciwnikiem. Oprócz wspomnianych odstraszaczy ultradźwiękowych istnieje kilka innych sposobów, po które warto sięgnąć, kiedy chcesz pozbyć się małych intruzów.

Odstraszacze gryzoni - www.gardenworld.pl

Jak walczyć z nieproszonymi gośćmi w naszych domach, poddaszach, garażach i ogrodach?


Jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę z nieproszonymi gośćmi są rośliny - czosnek, korona cesarska, nostrzyk i wilczomlecz. Ich zapach wpływa negatywnie na gryzonie i powoduje ich wycofanie się z naszych czterech kątów. Znienawidzone przez zwierzęta rośliny to także dzika mięta, oleander, dziki rumianek czy świeże, zielone liście pomidorów i czarnego bzu, które warto umieścić wszędzie tam, gdzie mogą się przedostać nieproszone zwierzęta.

Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się gryzoni jest cytryna – wystarczy przekroić ją na pół i umieścić w kątach lub szafkach. Im jest bardziej spleśniała, tym bardziej działa odstraszająco na zwierzęta. Oprócz tego świetnie sprawdzą się także kostki i zapachy – zawieszki do muszli klozetowej czy specjalne spraye, które swoim zapachem odstraszają kuny i inne gryzonie.

Klatki na gryzonie – w przeciwieństwie do pułapek mechanicznych, nie zabijają zwierząt. Ten rodzaj zasadzki to wykonany z siatki tunel, który z obydwóch stron wyposażony jest w klapy. Zwierzęta zwabia się do klatki przynętą umieszczoną w jej wnętrzu. Zazwyczaj jedna klapka jest ruchoma - można zakupić też wersje z dwiema uchylnymi klapami, co pozwala zwierzęciu wejść do środka. Kiedy gryzonie wejdą do pułapki i dotkną pokarmu, klapka szybko się zamknie i odetnie im drogę ucieczki. Następnie zwierzę można wypuścić z dala od naszego miejsca zamieszkania – na przykład do lasu.

Pułapki na myszy mechaniczne, lepowe, stacje deratyzacyjne, środki owadobójcze czy trutki powodują ciężkie obrażenia i doprowadzają do śmierci zwierząt, dlatego nie zalecamy ich stosowania. Obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się szkodników bez konieczności ich zabijania. Poza odstraszaczani zwierząt warto także zastosować w swoim ogrodzie czy sadzie siatki przeciw ptakom, dzięki czemu zabezpieczymy swoje owoce przez zniszczeniem przez szpaki i inne ptactwo. W swojej walce z komarami warto wykorzystać lampy owadobójcze, które w sezonie letnim pomogą nam rozprawić się z tymi małymi krwiopijcami. Jeśli mamy problemy z osami lub pszczołami, a nawet ślimakami, w takim przypadku warto wykorzystać pułapki na owady, które są dla nich bezpieczne i nie oznaczają ich śmierci. 

Pułapki na gryzonie, pułapki na myszy - www.gardenworld.pl

Czy wiesz, że…

należy pamiętać, że zawsze lepiej zapobiegać niż „leczyć”. Utrudnimy gryzoniom osiedlenie się w ogrodzie czy w domu dbając o regularny porządek. Zadbaj w ogrodzie o częste przekopywanie ziemi, wycinanie resztek roślinnych, załóż szerokie żywopłoty, które zachęcą ptaki drapieżne do zamieszkania w nich, często obsiewaj otoczenie roślinami, których zapachu gryzonie nie znoszą. W domu – starannie myj naczynia, przechowuj jedzenie najlepiej w zamkniętych pojemnikach, dopilnuj, czy nie jest zepsute i nie stanowi pożywki dla intruzów. Regularnie wyrzucaj śmieci i usuń z domu wszystkie przedmioty, które gryzoń mógłby wykorzystać do budowy gniazda.

Opinia ekspercka

Szczury i myszy pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajdą coś do jedzenia. Najczęściej są to gospodarstwa rolne i magazyny. Największą pożywkę dla szczurów stanowią przeludnione budynki, a także te, które charakteryzują się niskim standardem wykonania. Często pojawią się także w kuchniach i piwnicach. Myszy najczęściej spotyka się w domach i mieszkaniach wraz z nadejściem pierwszych chłodów. Warto więc jeszcze przed sezonem odpowiednio się przygotować – zabezpieczyć lub zalepić wszystkie szpary, przez które gryzoń mógłby się przedostać.  Natomiast dla kuny doskonałym schronieniem i miejscem do zabawy są samochody, nie tyle te w garażach, ale również te zaparkowane na miejscu. Warto pamiętać o tym, że do samochodu kolejne kuny zwabia zapach pierwszej, która zazwyczaj nie powoduje dużych zniszczeń.

Odstraszacze zwierząt, odstraszacz zwierząt - www.gardenworld.pl

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel