Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Opryskiwacz plecakowy - jaki wybrać?

2020-03-11
Opryskiwacz plecakowy - jaki wybrać?
Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Nie od dziś wiadomo, że szkodniki i choroby roślin są największym zmartwieniem każdego ogrodnika, sadownika czy rolnika. Jeżeli zależy nam, aby jak najdłużej cieszyć się z udanych i obfitych zbiorów, musimy skupić się na zapobieganiu i jak najszybszym przeciwdziałaniu ich niszczycielskiej działalności. Najczęstszym sposobem na walkę z wszelkimi insektami są opryski, które warto zastosować już na przełomie lutego i marca. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrany środek to jedno, równie istotną rolę odgrywa także praktyczny i funkcjonalny opryskiwacz. W poniższym artykule wzięliśmy pod lupę opryskiwacze plecakowe. Podpowiadamy, które urządzenie wybrać z szeroko dostępnego na rynku asortymentu, aby był jak najlepiej dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

Czym są opryskiwacze i jaką pełnią funkcję w naszym ogrodzie?

Główną funkcją opryskiwaczy jest nanoszenie środków chemicznych na rośliny w formie opryskowej. Substancje te zapobiegają pojawianiu i rozwijaniu się chorób czy szkodników. Doskonale sprawdzają się także w zwalczaniu pasożytów, grzybów i chwastów. Ponadto opryski stosuje się również w celu nawożenia roślin. Wśród dostępnych obecnie na rynku opryskiwaczy ogrodowych ogromną popularnością cieszy się opryskiwacz plecakowy. Najczęściej wykorzystywany jest w przypadku małych upraw, ze względu na swój niewielki rozmiar. Jego największą zaletą jest niewątpliwie ergonomiczny kształt, który dopasowuje się do naszych pleców, przez co jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu. Ponadto jest także bardzo łatwy w obsłudze. Jak sama nazwa wskazuje, opryskiwacz plecakowy przeznaczony jest do noszenia na plecach. Przymocowany za pomocą pasa lub pasów nośnych znacznie ułatwi pracę w ogrodzie. Ciężar opryskiwacza wraz z jego zawartością rozkłada się na nasze ramiona, co pozwala na swobodne wykonanie oprysków ze stosunkowo dużym zbiornikiem.



Opryskiwacze plecakowe. Cena, pojemność, praca.

Opryskiwacze plecakowe różnią się ceną, pojemnością, parametrami technicznymi oraz sposobem pracy. 

Wyróżniamy:
- opryskiwacze plecakowe ręczne (dźwigniowe z pompą ciśnieniową – przeponowe i tłokowe, kompresyjne)
- opryskiwacze plecakowe silnikowe (spalinowe, akumulatorowe)

Wszystkie opryskiwacze, niezależnie od tego, czy są to opryskiwacze ręczne czy silnikowe, składają się z następujących elementów: zbiornika na ciecz, pompy, zaworu, przewodu ssawnego, filtru, przewodu tłocznego, lancy i dyszy oraz rozpylacza. Opryskiwacz plecakowy jest dostępny najczęściej w pojemnościach od 12 do 20 litrów. Do opryskania mniejszych powierzchni najlepszym rozwiązaniem będzie opryskiwacz o pojemności 12 – 15 litrów, który doskonale sprawdza się do upraw ogrodniczych i polowych. 

Obecnie świetną opinią cieszą się opryskiwacze plecakowe akumulatorowe (elektryczne) i opryskiwacze spalinowe, ale trzeba liczyć się ze zdecydowanie wyższą ceną. Te rodzaje opryskiwaczy mają oczywiście szereg zalet. Opryskiwacz spalinowy cechuje się szybszą pracą, co znacznie wpływa na czas i wygodę przeprowadzanych przez nas oprysków. Podobne właściwości wykazuje opryskiwacz akumulatorowy, należy jednak mieć na uwadze wyższy koszt jego eksploatacji, co przy dużych powierzchniach ma dość duże znaczenie. Ze względu na koszty, ale również na zakres działania na tego rodzaju opryskiwacze plecakowe warto zdecydować się przy większych powierzchniach, takich jak pola czy sady. Opryskiwacz ręczny świetnie sprawdzi się w ogrodach i uprawach szklarniowych. Opryskiwacz plecakowy szczególnie sprawdza się w mniejszych gospodarstwach. Niezależnie od tego, który rodzaj opryskiwacza plecakowego wybierzemy, nie ponosimy kosztów związanych z użytkowaniem urządzeń rolniczych. Należy również pamiętać o odpowiednim użytkowaniu i konserwacji sprzętu. Zarówno bezpośrednio po zakupie, jak i po każdym użyciu warto przemyć opryskiwacz ciepłą wodą i sprawdzić szczelność wszystkich jego części. Ceny opryskiwaczy uzależnione są od ich rodzaju i pojemności. Zaczynają się od 50 zł, a kończą nawet na 5000 zł. W kolekcji Gardenworld znajdziesz opryskiwacze plecakowe zarówno kompresyjne, jak i spalinowe oraz akumulatorowe (elektryczne) w pojemnościach od 8 do 26 litrów. 


Czy wiesz, że...

pierwsze opryskiwacze pojawiły się już około 1880 roku. Cechowały się prostą formą, niemniej jednak doskonale sprawdzały się w walce ze szkodnikami. Powstawanie i największy rozwój firm zajmujących się produkcją nowszych rodzajów opryskiwaczy przypadł na XX wiek. Wiele z firm powstałych w owym czasie funkcjonuje do tej pory jako jedni z czołowych producentów tych urządzeń. 

Opinia ekspercka

Przy wyborze odpowiedniego opryskiwacza należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, takich jak możliwość ustawiania podstawowych parametrów pracy opryskiwacza czy ich regulacji. Najbardziej precyzyjnie powinien być wyregulowany strumień powietrza, od którego w dużej mierze zależy jakość i skuteczność oprysku. Najczęstszym błędem jest niedokładne ustawienie kierunku oraz siły strumienia powietrza. Ma to znaczący wpływ na zakres oraz moc działania oprysku. Odpowiednio dobrany opryskiwacz ułatwi Tobie i Twoim najbliższym pracę w ogrodzie, na działce, w przydomowym ogródku, w szklarni czy w sadzie. Dzięki wykorzystaniu opryskiwaczy plecakowych poczujesz komfort pracy, wygodę, ograniczysz czas spędzony na zabezpieczeniu swoich warzyw i owoców oraz pozytywnie wpłyniesz na wielkość i jakość swoich upraw, które dadzą końcowy efekt w wysokiej jakości zbiorach.

Opryskiwacz akumulatorowy GardeTech 11808G 8L 2,5Ah plecakowy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

pixel