Pilarka spalinowa czy elektryczna. Jaką wybrać do codziennego użytku w ogrodzie.
Mamy nadzieję, że poniższy artykuł pomoże Państwu podjąć właściwą decyzję odnośnie wyboru pilarki, rozwieje wątpliwości między spalinowymi, a elektrycznymi.
Oczekiwania i możliwości
Obecnie wszyscy mamy dostęp do nowoczesnych urządzeń oraz narzędzi. Jedną z bardziej praktycznych propozycji jest pilarka. Warto zastanowić się, jaką pilarkę kupić biorąc pod uwagę nasze oczekiwania oraz możliwości finansowe. Podziału pił dokonuje się przede wszystkim na podstawie ich zasilania. W tym wypadku rozróżniamy piły łańcuchowe elektryczne i spalinowe. Warto zauważyć, że cena pilarki nie zależy tylko od sposobu zasilania, również od mocy, zastosowanych rozwiązań i trwałości elementów.
Pytanie podstawowe: spalinowa, czy elektryczna?
Każdy właściciel ogrodu powinien o niego odpowiednio dbać, zatem koniecznie zaopatrzyć się w piłę łańcuchową. Do czego może posłużyć pilarka łańcuchowa? Od porządków w ogrodzie przez budowę domku na drzewie, po przygotowanie drwa do kominka na chłodniejsze dni.
Elektryczne
Kwestia zasilania piły łańcuchowej decyduje o jej mobilności. Kiedy nasze potrzeby ograniczają się do pracy przydomowej, w ogrodzie niewielkich lub średnich rozmiarów, gdzie nie ma dużych drzew, grubych gałęzi, a częstotliwość pracy pilarki przewidujemy na niskim poziomie, wtedy warto zwrócić uwagę na modele elektryczne. Szczególnie kiedy mieszkamy w bliskim sąsiedztwie innych domów, gdzie ludzie cenią sobie ciszę i spokój. Piła łańcuchowa elektryczna świetnie poradzi sobie z pocięciem drewna opałowego na mniejsze szczapy. Brak mobilności nie będzie dla nas przeszkodą, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego przedłużacza sieciowego dotrzemy do każdego miejsca w naszym ogrodzie.
Spalinowe
Czasami pilarka elektryczna łańcuchowa nie jest w stanie sprostać naszym potrzebom, wtedy uwagę kierujemy w stronę pił spalinowych. Ich brak ograniczenia kablem, moc i waga, przeważają w momencie kiedy nie możemy sobie pozwolić na kompromis w pracy. Wytrzymałość pilarki spalinowej pozwala na wydajniejszą i dłuższą pracę, w przypadku najmocniejszych modeli w doświadczonych rękach z łatwością poradzą sobie drzewami o największych gabarytach. Wybierając ten typ pilarki musimy jednak liczyć się z tym, że będziemy poświęcać jej więcej uwagi i częściej serwisować. Poziom hałasu i emitowane spaliny są niedogodnością w trakcie pracy, ale można temu zaradzić w prosty sposób używając ochronnych słuchawek i maski.
W obu typach pilarek łańcuchowych warto zwrócić uwagę na takie parametry jak moc, waga, długość prowadnicy oraz poziom hałasu. Istotna jest również marka, dostępność serwisów pogwarancyjnych i części zamiennych.
Zestawienia pilarek łańcuchowych:
Piła spalinowa to najwygodniejszy i najczęściej wybierany typ piły. Zakres mocy pilarek spalinowych wynosi od 1,4 kW do 6,4 kW. Główne zalety to mobilność i wytrzymałość.
Przedstawiamy poniżej propozycje pił spalinowych z naszego sklepu:
Piła spalinowa łańcuchowa 3 KM prowadnica 40 cm (GTW5218)
Mocna piła spalinowa zapewniająca bezpieczne użytkowanie ze względu na brak zagrażającej zdrowiu i życiu blokady przepustnicy. Idealna do przygotowania drewna opałowego i prac budowlanych z zastosowaniem drewna. Pilarka wyposażona jest w silnik dwusuwowy o dużej mocy 3 KM, charakteryzujący się niezawodnością i niskim spalaniem. Piła wyposażona jest w hamulec bezpieczeństwa, sprzęgło, automatyczne smarowanie łańcucha oraz funkcję antywibracyjną.
Pilarka piła łańcuchowa spalinowa 3KM 18''
Piła spalinowa GardeTech dzięki doskonałemu stosunkowi ceny do wydajności stała się jedną z najlepiej sprzedających się pił w swojej kategorii. Do napędu piły użyto niezawodny dwusuwowy silnik o pojemności 52 cm3 oraz mocy maksymalnej 2,2/3 kW.
Piła łańcuchowa spalinowa 2,45 KM Gardetech
Wytrzymała i skuteczna w działaniu pilarka GardeTech 2,45 KM jest urządzeniem sprawdzającym się w zróżnicowanych warunkach. Komfort wykorzystywania piły w praktyce sprawia, że jest ona doskonałym wyborem dla każdego użytkownika.
Pilarka spalinowa STIHL 1.6 KM prowadnica 35cm 3/8'' (MS 170)
Pilarka spalinowa STIHL 1.6 KM prowadnica 35cm (MS 170) to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią czekać na pomoc i sami systematycznie dbają o własne otoczenie.
Piła elektryczna zasilana silnikiem elektrycznym jest znacznie cichsza oraz lżejsza od piły spalinowej i nie generuje spalin. Jej mobilność ograniczona jest stałym dostępem do źródła zasilania o napięciu 230 V. Jeżeli nie zamierzamy wykonywać intensywnych prac w lesie, a nasze potrzeby to prace przydomowe w ogrodzie pomyślmy o takim wyborze.
Przedstawiamy poniżej propozycje pił elektrycznych z naszego sklepu:
Pilarka elektryczna 2000W LIDER GTP2040 40 cm
Silnik o mocy 2000 W. Prowadnica: 40 cm łańcuch: 3/8" 1,3 mm 56E. Hamulec bezpieczeństwa, automatyczne smarowanie łańcucha. Waga: 4,50 Kg.Elektryczna piła łańcuchowa FIELDMANN FZP 2020-E 2400W
W standardzie prowadnica Oregon 405 mm oraz łańcuch Oregon z podziałką 3/8´i szerokością ogniwa 1.3mm. Do napięcia czy demontażu łańcucha i listwy w celu czyszczenia nie potrzebne są żadne narzędzia.
Akcesoria
Oprócz samego wyboru pilarki elektrycznej, warto również zadbać o jej prawidłowe zasilanie i dostęp do elektryczności. Często urządzenie, które pracuje dla nas jest w takim miejscu, gdzie odległość gniazda elektrycznego uniemożliwia bezpośrednie podłączenie. Wtedy warto zaopatrzyć się w dobrej jakości przedłużacz sieciowy, z grubszą i odporniejszą na uszkodzenia mechaniczne izolacją. Dostępne są również przedłużacze o podwyższonym IP, co skutkuje lepszą ochroną na wilgoć i pył.
Bezpieczeństwo
Kiedy już staniemy się posiadaczem piły łańcuchowej i będziemy przystępować do prac porządkowych, wycinki czy gromadzenia drewna opałowego - pomyślmy o bezpieczeństwie pracy z tym urządzeniem. Chrońmy się korzystając z odpowiednich rękawic, okularów, obuwia i słuchawek - szczególnie używając pilarki spalinowej. Zwracajmy uwagę na otoczenie wokół siebie i osoby, które mogą znajdować się w pobliżu w trakcie naszej pracy z urządzeniem. Przed pierwszym użyciem warto zapoznać się dokładnie z instrukcją sprzętu oraz stosować się do wskazówek odnośnie konserwacji i serwisowania, ponieważ to też wpływa na bezpieczeństwo użytkowania.