Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Opryskiwacz ogrodowy - rodzaje, wymiary, zalety i ceny.

2020-03-16
Opryskiwacz ogrodowy - rodzaje, wymiary, zalety i ceny.
Już wkrótce czekają nas pierwsze wiosenne opryski. Jak wiadomo, nawet przy regularnym i prawidłowym dbaniu o sad czy ogród prędzej czy później pojawią się w nim szkodniki. Ważne jest, aby jak najszybciej zapobiec ich niszczycielskiemu działaniu. Dlatego też, oprócz doboru właściwej substancji ochronnej w postaci oprysku, należy zwrócić uwagę również na dobry, funkcjonalny opryskiwacz. W naszym artykule dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do pierwszego starcia ze szkodnikami, wykorzystując do tego opryskiwacze ogrodowe. Pamiętaj jak ważna jest właściwa profilaktyka i dbanie o swoje uprawy w przydomowym ogrodzie, na działce czy w sadzie! Dzięki właściwej pielęgnacji Twoje plony będą idealne, a to wszystko za sprawą innowacyjnych i nowoczesnych opryskiwaczy, w które warto zaopatrzyć się już dziś!

Opryskiwacz ogrodowy - jaki wybrać?

Opryskiwacze ogrodowe znajdą zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym, choćby tym najmniejszym. I nawet jeśli nie posiadasz przydomowego ogródka czy szklarni lub tunelu foliowego, insekty możesz napotkać również na swoim balkonie czy tarasie. Choć opryskiwacz kojarzy nam się przede wszystkim z nanoszeniem na rośliny środków ochronnych przed chorobami i szkodnikami, to opryskiwacze świetnie sprawdzają się także jako sprzęt do rozpylania płynnych nawozów. Nadają się także do powierzchownego zraszania roślin, które wymagają ciągłego nawilżenia.

Wybór
opryskiwaczy
dostępnych na rynku jest ogromny. Podpowiadamy, który opryskiwacz ogrodowy wybrać, aby był jak najlepiej dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości. I tak jak większość opryskiwaczy (sprawdź nasz artykuł o opryskiwaczach plecakowych) są dostępne w różnych wielkościach i rodzajach. Przy większych powierzchniach, takich jak ogrody, pola czy sady, najlepiej sprawdzą się opryskiwacze akumulatorowe. Do oprysku mniejszych przestrzeni wystarczą opryskiwacze ręczne, a do roślin na balkonach i tarasach – małe opryskiwacze o pojemności od 0,5 do 2 litrów. 

Opryskiwacze ogrodowe ręczne – rodzaje.

Najpopularniejszym opryskiwaczem ogrodowym ręcznym jest opryskiwacz ciśnieniowy. Jego sposób działania jest bardzo prosty – pompowany siłą naszych rąk płyn i podwyższenie ciśnienia powoduje jego wydostanie się na zewnątrz. Opryskiwacze ogrodowe ręczne cieszą się dużą popularnością, ponieważ są bezpieczne oraz łatwe i wygodne w użyciu. Różnią się od siebie przede wszystkim sposobem noszenia. Wśród dostępnych na rynku opryskiwaczy ciśnieniowych znajdziesz opryskiwacze naramienne. Jest to dość wygodny rodzaj opryskiwaczy, dlatego świetnie sprawdza się do oprysku większych powierzchni. Jedną ręką pompowany jest płyn, drugą ręką wykonujemy oprysk. Musisz pamiętać także o zakupie odpowiednio długiej lancy, która ułatwi Ci pracę i dotarcie do nawet najbardziej oddalonych roślin. Kolejnym opryskiwaczem ciśnieniowym ręcznym jest wspomniany już przez nas opryskiwacz plecakowy. Jest noszony na plecach, w związku z czym praca przy oprysku jest znacznie ułatwiona. Wyróżnia się także większą pojemnością – nawet do 20 litrów. Najlepiej sprawdza się na mniejszych powierzchniach do upraw. W ofercie Gardenworld znajdziesz także standardowe opryskiwacze ciśnieniowe o pojemności do 2 litrów, dzięki którym bez problemu poradzisz sobie z walką ze szkodnikami czy nawożeniem swoich roślin na balkonie czy tarasie, a nawet w domu, dzięki ich funkcji zraszania. 

Opryskiwacz akumulatorowy


Opryskiwacz spalinowy – alternatywa dla opryskiwaczy ręcznych.

Opryskiwacz spalinowy jest najwygodniejszą formą opryskiwaczy. Nie wymaga od nas nakładu siły, a zasilanie paliwem sprawia, że opryski możesz przeprowadzić dokładniej i w bardzo krótkim czasie. Jest dostępny również w formie plecakowej. Ten rodzaj opryskiwacza doskonale sprawdza się na większych powierzchniach, takich jak ogrody, pola czy sady. Warto również rozważyć zakup opryskiwacza spalinowego na kółkach, którego stawia się na ziemi i łatwiej jest go przenosić. Ceny opryskiwaczy ogrodowych ręcznych ciśnieniowych wahają się od 10 do 200 złotych. Koszt opryskiwaczy spalinowych jest wyższy i waha się od 400 do 1000 złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że będzie służył Tobie oraz Twojej rodzinie w pracy w ogrodzie przez długie lata. Szczególnie, jeśli zdecydujesz się na wybór znanych i szanowanych marek z branży Home & Garden, które znajdziesz również w ofercie Gardenworld. 

Opryskiwacz spalinowy


Czy wiesz, że…

bardzo ważne jest, aby opryski wykonywane były w odpowiednich warunkach. Najlepsze są do tego bezwietrzne i bezdeszczowe dni. Warto również pamiętać, że na środkach ochrony roślin podane są minimalne temperatury, w których dany produkt może zostać zastosowany. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorem, aby w ciągu dnia nie narażać na straty pszczół, trzmieli czy innych pożytecznych stworzeń. 

Opinia ekspercka

Należy zdawać sobie sprawę, że środki chemiczne, stosowane do oprysków, są trucizną. Pamiętaj zatem, aby przy każdym wykonywaniu oprysków zadbać o odpowiedni ubiór ochronny, przede wszystkim o maseczkę zakrywającą górne drogi oddechowe oraz gogle lub okulary dające właściwe bezpieczeństwo dla naszych oczu. W czasie pracy oraz przerw nie pal papierosów, nie spożywaj posiłków i napojów. Zadbaj także o to, aby w pobliżu oprysku nie znalazł się nikt niepowołany, w tym również zwierzęta. Opryski wykonuj zawsze z zachowaniem odległości stref ochronnych: 20 metrów od budynków oraz 5 metrów od dróg publicznych. Warto korzystać z opryskiwaczy wszelkiego typu, aby znaleźć najlepszy opryskiwacz dla swojego komfortu, wygody oraz bezpieczeństwa pracy. Niezależnie od tego, czy posiadasz działkę, ogród czy sad - w zanadrzu zawsze warto mieć dobry opryskiwacz.

Opryskiwacz ciśnieniowy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

pixel