Czerwiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
Spis treści
- Kalendarz ogrodnika - miesiąc po miesiącu
- Styczeń w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Luty w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Marzec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Kwiecień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Maj w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Czerwiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Lipiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Sierpień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Wrzesień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Październik w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Listopad w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Grudzień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
Czerwiec w ogrodzie to czas wyjątkowej pielęgnacji roślin. Jest to okres ich silnego wzrostu, dlatego regularne podlewanie, odchwaszczanie, przycinanie i nawożenie jest bardzo ważne w tym okresie. Ta intensywna praca na pewno przełoży się na wspaniałe zbiory w warzywniku i piękny ogród, w którym z przyjemnością będziemy wypoczywać.
Warzywniki i kwietniki
1. Dosiewanie:
- Warzywa: warto dosiać szybko dojrzewające warzywa jak sałata czy rzodkiewka.
2. Wysiew:
- Warzywa: do gruntu możemy wysiewać fasolkę szparagową i buraki ćwikłowe, a także ogórki.
- Kwiaty: łubiny i rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, naparstnice, malwy oraz rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesienią: groszek pachnący, smagliczki , nagietki.
3. Rozsada:
- Warzywa: brokuła, kalarepy, kalafiora i sałaty do zbioru jesiennego.
- Kwiaty: rozmnażamy przez podział byliny, które zakończyły już kwitnienie takie jak pierwiosnki, zawciąg nadmorski, języczkę, barwinek, skalnice i rojniki.
- Kwiaty: możemy wykopywać już cebule kwiatów
od połowy czerwca: przebiśniegi, ranniki i tulipany.
od drugiej dekady: cebulice, ifejony, kokorycze, kosaćce żyłkowane, krokusy, narcyzy, psizęby liliowate, śnieżyce, śnieżniki, śnieżyczki.
pod koniec czerwca: hiacynty, obrazki, puszkinie, szachownice, szafirki, śniedki, zimowity; wiosenne czosnki, iksjolirion.
Wykopane cebule najlepiej zostawić na dwa tygodnie do przeschnięcia, potem posortować, wyrzucić te chore, a resztę przechowywać w suchym pomieszczeniu w temperaturze około 16-20℃.
5. Przerywanie:
- Warzywa: w połowie miesiąca przerywamy zbyt gęsto rosnące warzywa, które wysialiśmy w maju (np. marchew, pietruszka, ogórek).
6. Spulchnianie gleby:
Dla odpowiedniego wzrostu naszych roślin ważne jest spulchnianie gleby. Jeżeli zauważymy, że ziemia na rabatach jest wyschnięta i spękana to musimy jej wierzchnią warstwę rozkruszyć i spulchnić. Najłatwiej będzie nam zrobić to wąską motyczką bądź pazurkami.
7. Nawadnianie:
Pamiętajmy aby regularnie podlewać nasze rośliny, czerwiec potrafi być wyjątkowo suchy, dlatego dbajmy o to aby rośliny miały zapewnioną odpowiednią ilość wody. Na podlewanie wybierzmy albo wczesny ranek albo wieczór, dzięki temu woda nie odparuje na słońcu.
Drzewa i krzewy
1. Formowanie koron, przycinanie:
Czerwiec w ogrodzie jest okresem silnego wzrostu młodych drzewek owocowych. W młodym sadzie zajmujemy się formowaniem koron:
- Drzewa owocowe - młode gałązki przyginamy do pozycji poziomej za pomocą klamerek lub drewnianych rozpórek. Przerzedzamy zawiązki, pozostawiamy tylko największe.
- Krzewy – formujemy bukszpan, oraz żywopłoty z krzewów liściastych.
2. Usuwanie chwastów:
W czerwcu nie możemy przede wszystkim zapomnieć o pieleniu i ściółkowaniu gleby pod roślinami. Krzewy dobrze jest ściółkować kompostem.
3. Nawadnianie:
To jedna z najważniejszych czynność jaką musimy wykonywać w ogrodzie. W czerwcu słońce potrafi już bardzo mocno grzać, dlatego też nie możemy zapominać o nawadnianiu roślin, które w tym okresie potrzebują dużo wody. Aby ułatwić sobie pracę, warto zainwestować jest w dobry wąż ogrodowy, a nawet zamontować system nawadniający.
Trawnik
Trawnik należy regularnie przycinać. Pamiętajmy jednak, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu. W czasie silnych upałów podlewamy trawę - najlepiej robić to rano lub wieczorem. Jeżeli natomiast zamiast trawnika zdecydowaliśmy się na łąkę z kwiatów kosić powinniśmy dopiero w lipcu.