Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grudzień w ogrodzie - poradnik ogrodnika

Drzewa i krzewy

1. Ochrona przed śniegiem.

W grudniu szczególną uwagę zwracamy na rośliny zimozielone. Dla wielu roślin zagrożeniem może być ciężki i mokry śnieg zalegający na gałęziach. Deformuje on korony, a w ekstremalnych przypadkach może nawet je rozłamać. Aby temu zapobiec warto jest związać rośliny sznurkiem.

2. Ochrona przed mrozem.

Jeśli nie zadbaliśmy o ochronę roślin przed mrozem wcześniej, to można to zrobić jeszcze teraz. Zanim nadejdą wielkie prozy wrażliwe rośliny przed wysuszającym wiatrem i mrozem.

3. Bielenie.

Pnie drzew bielimy preparatem wapna, biały kolor nie dopuści do zbytniego nagrzewania się kory i zapobiegnie ich pękaniu.

4. Podlewanie.

             

Jeśli nie ma mrozu podlejmy wszystkie liściaste, iglaste drzewa i krzewy zimozielone. Brak wody jest częstym powodem obumierania roślin w czasie zimy.

Odśnieżanie

Pamiętajmy o obowiązku odśnieżania chodnika, jeśli jest on położony wzdłuż naszej posesji. Właściciel nieruchomości nie musi jednak usuwać śniegu z chodnika, na którym gmina pobiera opłaty za parkowanie.

Przy odśnieżaniu posesji nie zrzucajmy śniegu na trawnik, tworząc wielkie hałdy śniegu. Możemy w ten sposób doprowadzić do gnicia trawy. Na wiosnę mogą się pojawić w tych miejscach "łyse placki".

Inne prace porządkowe

Grudzień w ogrodzie to czas na konserwację narzędzi ogrodniczych, gdyż nie wykonujemy nimi już żadnych prac. Narzędzia trzeba oczyścić, jeśli tego wymagają to naprawić. Przyrządy ręczne takie jak motyczki, grabki czy szpadle czyścimy z resztek ziemi i roślin, a następnie odkażamy - wrzątkiem lub spirytusem - pozwoli to zabić bakterie i grzyby.

Dokarmianie zwierząt

Okres zimy potrafi być ciężki dla tak pożytecznych w naszym ogrodzie zwierząt jak ptaki. Powieśmy za oknem lub postawmy na parapecie karmnik dla ptaków. Uzupełniając go regularnie ziarnami, lub wieszając kawałek niesolonej słoniny, nie tylko pomożemy ptakom, ale będziemy mogli obserwować je z bliska. 

 

pixel