Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styczeń w ogrodzie - poradnik ogrodnika

Warzywniki i kwietniki

1. Wysiew:

 

  • Kwiaty: możemy już wysiewać pierwiosnki do skrzynek. Nasiona te są zdolne do kiełkowania dopiero po przemrożeniu dlatego musimy je wynieść na zewnątrz. Możemy także wysiewać begonię bulwiastą i wiecznie kwitnącą, jako podłoża użyjmy mieszanki odkwaszonego torfu z piaskiem. Nasiona są bardzo drobne dlatego nie trzeba ich przykrywać ziemią, wystarczy lekko je tylko przyklepać. Po wysianiu begonii pojemnik nakrywamy szkłem lub folią i ustawiany w jasnym i ciepłym miejscu. Często je wietrzymy i zraszamy. Pierwsze pikowanie przeprowadzamy po 3-4 tygodniach, a po 7-8 powtórnie. Do gruntu sadzimy w maju.

                                                                                             

2. Przechowywanie roślin:

  • Warzywa: możemy przechowywać je w piwnicy, o ile są przesypane piaskiem lub ziemią okrywową. W celu przedłużenia jędrności warzyw piasek lub ziemię można lekko zwilżyć. Temperatura przechowywania nie powinna przekroczyć 4.
3. Planowania:
  • Warzywa: warto powoli zabrać się za planowanie warzywnika na bieżący rok. W drugiej połowie stycznia w większości sklepów ogrodniczych pojawia się już pełen wybór nasion.

Sad

       
Trawnik:
  • Staramy się, aby na trawniku nie powstała skorupa zamarzniętego śniegu, ponieważ ogranicza ona dostęp tlenu do trawy, pozbawione go rośliny mogą chorować.
  • Podczas odśnieżania śnieg warto zgarniać pod drzewa - dzięki temu na trawniku nie będą tworzyć się placki, ani nie będzie podmokłych obszarów podczas roztopów, drzewa będą miały za to więcej wilgoci.

 

Polecane

pixel