Luty w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Kalendarz ogrodnika - miesiąc po miesiącu
- Styczeń w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Luty w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Marzec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Kwiecień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Maj w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Czerwiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Lipiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Sierpień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Wrzesień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Październik w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Listopad w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Grudzień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
Warzywniki i kwietniki
Możemy rozpocząć już rozsadę warzyw, oraz wysiew roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin. Warto jest zaprawić nasze nasiona. Zwiększamy w ten sposób odporność na szkodniki i choroby, a także zapewnimy roślinom lepszy wzrost. Na rynku można dostać wiele środków, które spełniają te funkcje.
- Warzywa: cebula zwyczajna, por, seler, sałata i warzywa kapustne. Nasiona wysiewamy do skrzynek wysiewnych lub większych doniczek. W kiełkowniku możemy rozpocząć także wysiew pomidorów. Po 4 tygodniach przenosimy sadzonki do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu.
Z grządek usuwamy liście, które jesienią pozostawiliśmy jako ściółkę. Liście te możemy śmiało przeznaczyć na kompost.
Drzewa i krzewy
1. Ochrona:
- Nadal sprawdzamy osłony na krzewach i drzewach. Jeśli jest to konieczne naprawmy je i uzupełnijmy ich braki.
- Jeśli opady śniegu są duże regularnie otrząsajmy nasze rośliny. Unikniemy w ten sposób połamania ich gałęzi.
Choć wiele roślin jeszcze nie zaczęło okresu wzrostu rozpoczynamy cięcia drzew i krzewów owocowych.
- Krzewy: agrest, maliny, porzeczki
- Drzewa: jabłonie i grusze
Cięcia możemy wykonywać do kwietnia. Jeżeli decydujemy się jednak na cięcie już w lutym, musi ono być umiarkowane, a większe rany po cięciu musimy posmarować maścią ochronną. Warto użyć też preparatów zawierających środki grzybobójcze, bo odsłonięta tkanka podatna jest na infekcje.
3. Bielenie:
Powtarzamy bielenie pni drzew, opóźni to wiosenne ruszenie soków. Ograniczymy w ten sposób także ryzyko pękania kory i przemarznięcia pąków.
4. Oprysk:
Luty jest miesiącem w którym możemy już rozpocząć walkę ze szkodnikami i chorobami. Zabiegi ochronne najlepiej wykonywać przy umiarkowanie ciepłej pogodzie (powyżej 7℃). Jako pierwsze opryskujemy drzewa i krzewy owocowe. W tym okresie można już zastosować preparat przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini oraz rakowi drzew owocowych. Opryski najlepiej wykonywać jest przy użyciu opryskiwaczy, ułatwi i przyśpieszy nam to pracę, oraz zapewni dokładność oprysku.
Trawnik
- Jeżeli na trawniku tworzy się skorupa śnieżna, rozbijamy ją. W ten sposób nie dopuścimy do powstania pleśni śniegowej.
- Pamiętajmy, ze nie wolno chodzić po trawniku, na którym zalega warstwa mokrego śniegu, ponieważ pozostaną widoczne wydeptane ścieżki, a nawet miejsca pozbawione trawy.
- Nawet jeżeli śnieg jeszcze nie stopniał, możemy nawieźć trawnik. Dzięki temu zabiegowi, gdy tylko się ociepli, nasza trawa zacznie ładnie rosnąć.
- Jeżeli na trawniku tworzą się wielkie kałuże, utrzymujące się kilka dni, trawa może zacząć gnić. Aby temu zapobiec, możemy nakłuć gęsto podłoże widłami, dzięki temu woda dotrze do głębszych warstw gleby.
- Gdy ziemia jest już rozmarznięta, wygrabiamy kępki mchu i sfilcowane źdźbła traw. Możemy wykonać już aerację i wertykulację.