Październik w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Kalendarz ogrodnika - miesiąc po miesiącu
- Styczeń w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Luty w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Marzec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Kwiecień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Maj w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Czerwiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Lipiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Sierpień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Wrzesień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Październik w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Listopad w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Grudzień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
Warzywniki i kwietniki
- Warzywa: późne odmiany kapusty i marchwi, oraz brokuły i kalafiory - zbierane w październiku mają dobrą jakość. Do połowy miesiąca możemy także zbierać szpinak z siewu letniego.
2. Siew:
W październiku nie wysiewa się zbyt wielu roślin ozdobnych i użytkowych.
- Warzywa: marchew i pietruszka ozima.
- Kwiaty: możemy wysiewać jeszcze maczki kalifornijskie, ostróżki letnie, chabry bławatki, mak lekarski oraz ubiorek gorzki, a także sadzić tulipany, narcyzy i hiacynty. Pamiętajmy o spulchnieniu i nawiezieniu ziemi przed zasadzeniem kwiatów.
Drzewa i krzewy
Październik to także idealny miesiąc na sadzenie róż. Na miejscu nasadzenia najlepiej wybrać miejsce słoneczne, ale osłonięte od wiatru.
Jak sadzić?
Należy wykopać dołek, w którym chcemy posadzić roślinę, do dołka możemy wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej. Nie zapomnijmy o podlaniu rośliny. Jeśli nie mamy czasu posadzić natychmiast zakupionych roślin, należy ją zadołować - tak przechowywać do momentu właściwego zasadzenia. W tym celu roślinę wkładamy w płytki dołek, przysypujemy ziemią i podlewamy.
2. Przycinanie:
To już ostatnia szansa na przycięcie niektórych krzewów. Im wcześniej się za to zabierzemy tym lepiej, dzięki temu rana zdąży się zagoić przed zimą.
Tniemy:
- świeżo posadzone krzaki.
- pędy róż, usuwając te zainfekowane przez choroby, rosnące do środka korony, lub suche.
- porzeczki, maliny, agrest i jeżyny.
- inne krzewy i drzewa - im wycinamy jedynie suche gałęzie.
3. Nawożenie:
Październik to miesiąc doskonały na nawożenie i kompostowanie. Nawóz płytko mieszamy z ziemią. Pamiętajmy, że najwięcej aktywnych korzeni pobierających wodę znajduje się na obrzeżach rzutu korony, a nie przy samym pniu. Dlatego też, nawóz rozkładamy koliście wokół drzew i krzewów. Rośliny takie jak: róże, powojniki czy budleje mogą ucierpieć podczas mrozów, dlatego warto zabezpieczyć je przed zimą specjalnymi włókninami lub kopczykami z ziemi.
Trawnik
Trawę powinniśmy przestać kosić właśnie w październiku, o ile trawa przestała rosnąć. Pamiętajmy o zgrabieniu wszystkich liści - pozostawione na zimę będą gniły niszcząc trawnik. Liście można przeznaczyć na kompost, będzie dobrym dodatkiem do podłoża dla kwiatów zarówno doniczkowych jak i balkonowych. Pamiętajmy jednak, ze nie nadają się do tego liście kasztanowca, któremu latem zżółkły liście, a także liście orzecha, te zapakujmy w worki i wyrzućmy.
Możemy też przeprowadzić aerację gleby - zróbmy to przed nastaniem zimy. Napowietrzenie trawnika i ziemi ułatwi roślinom pobór substancji odżywczych. Możemy także rozrzucić resztki kompostu, jeśli jeszcze nie ma przymrozków.