Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Październik w ogrodzie - poradnik ogrodnika

Warzywniki i kwietniki

1. Zbiór:
  • Warzywa: późne odmiany kapusty i marchwi, oraz brokuły i kalafiory - zbierane w październiku mają dobrą jakość. Do połowy miesiąca możemy także zbierać szpinak z siewu letniego.

2. Siew

W październiku nie wysiewa się zbyt wielu roślin ozdobnych i użytkowych.

  • Warzywa: marchew i pietruszka ozima.
  • Kwiaty: możemy wysiewać jeszcze maczki kalifornijskie, ostróżki letnie, chabry bławatki, mak lekarski oraz ubiorek gorzki, a także sadzić tulipany, narcyzy i hiacynty. Pamiętajmy o spulchnieniu i nawiezieniu ziemi przed zasadzeniem kwiatów.

Drzewa i krzewy

1. Przesadzanie i sadzenie: 
Mamy już jesień, a to najlepszy okres na sadzenie drzew i krzewów liściastych. Nadal, tak jak we wrześniu, możemy sadzić drzewa owocowe, a teraz także ozdobne. W szczególności te, które kupiliśmy z odkrytymi korzeniami. Możemy już sadzić krzewy agrestu i porzeczek. Pamiętajmy by wkopywać je 10 cm głębiej niż w szkółce. Obok krzaczków trzeba wkopać solidny palik i dobrze przywiązać do niego koronę, zabezpieczymy ją w ten sposób przed śniegiem i wiatrem.

Październik to także idealny miesiąc na sadzenie róż. Na miejscu nasadzenia najlepiej wybrać miejsce słoneczne, ale osłonięte od wiatru.

Jak sadzić?

Należy wykopać dołek, w którym chcemy posadzić roślinę, do dołka możemy wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej. Nie zapomnijmy o podlaniu rośliny. Jeśli nie mamy czasu posadzić natychmiast zakupionych roślin, należy ją zadołować - tak przechowywać do momentu właściwego zasadzenia. W tym celu roślinę wkładamy w płytki dołek, przysypujemy ziemią i podlewamy.

2. Przycinanie:

To już ostatnia szansa na przycięcie niektórych krzewów. Im wcześniej się za to zabierzemy tym lepiej, dzięki temu rana zdąży się zagoić przed zimą.

Tniemy:

  • świeżo posadzone krzaki.
  • pędy róż, usuwając te zainfekowane przez choroby, rosnące do środka korony, lub suche.
  • porzeczki, maliny, agrest i jeżyny.
  • inne krzewy i drzewa - im wycinamy jedynie suche gałęzie.

3. Nawożenie:

Październik to miesiąc doskonały na nawożenie i kompostowanie. Nawóz płytko mieszamy z ziemią. Pamiętajmy, że najwięcej aktywnych korzeni pobierających wodę znajduje się na obrzeżach rzutu korony, a nie przy samym pniu. Dlatego też, nawóz rozkładamy koliście wokół drzew i krzewów. Rośliny takie jak: róże, powojniki czy budleje mogą ucierpieć podczas mrozów, dlatego warto zabezpieczyć je przed zimą specjalnymi włókninami lub kopczykami z ziemi.

Trawnik

Trawę powinniśmy przestać kosić właśnie w październiku, o ile trawa przestała rosnąć. Pamiętajmy o zgrabieniu wszystkich liści - pozostawione na zimę będą gniły niszcząc trawnik. Liście można przeznaczyć na kompost, będzie dobrym dodatkiem do podłoża dla kwiatów zarówno doniczkowych jak i balkonowych. Pamiętajmy jednak, ze nie nadają się do tego liście kasztanowca, któremu latem zżółkły liście, a także liście orzecha, te zapakujmy w worki i wyrzućmy. 

Możemy też przeprowadzić aerację gleby - zróbmy to przed nastaniem zimy. Napowietrzenie trawnika i ziemi ułatwi roślinom pobór substancji odżywczych. Możemy także rozrzucić resztki kompostu, jeśli jeszcze nie ma przymrozków.

pixel