Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wrzesień w ogrodzie - poradnik ogrodnika

Warzywniki i kwietniki

1. Zbiór:

  • Warzywa: ogórki, papryka, pomidory i wszystkie dyniowate. Zbieramy również warzywa korzeniowe takie jak ziemniaki, cebula, buraki, marchew, pietruszka czy seler.

  • Kwiaty: w suche słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych.

2. Siew:

  • Warzywa: w pierwszej dekadzie września wysiewamy szpinak przeznaczony do przezimowania w gruncie.
  • Kwiaty: siejemy maczki kalifornijskie, ostrózki letnie, chabry bławatki, mak lekarski oraz ubiorek gorzki.

3. Rozmnażanie:

  • Kwiaty: rozmnażamy przez podział i sadzimy na nowo wiele bylin - fiołki wonne, fiołki motylkowate, smagliczek skalny, astry alpejskie, macierzanki.
4. Wykopujemy:
  • Kwiaty: mieczyki - w drugiej połowie września. Część nadziemną przycinamy zostawiając 3-5 cm odcinki pędu. Bulwy suszymy, czyścimy z ziemi, przechowujemy je w ciemnym pomieszczeniu w temp. 5 - 12. Lilie - wykopujemy co 2-3 lata. Po przesuszeniu i oczyszczeniu przesypujemy je trocinami i ustawiamy w chłodnej piwnicy lub od razu sadzimy w nowym miejscu w ogrodzie. Pod koniec miesiąca wykopujemy accidentery (temp. przechowywania 15-18), eukomisy, galtonie, ismeny, tygrysówki (temp. przechowywania 10-12). Czyste i przesuszone cebule i bulwy układamy w skrzynkach lub papierowych torbach, przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu

Wrzesień może być bardzo zimny, czasem już pod koniec miesiąca występują przymrozki. Obserwujmy pogodę, jeśli wystąpi taka konieczność okryjmy wrażliwe rośliny agrowłókniną, a rośliny balkonowe wnieśmy do domu.

5. Przekopywanie:

  • Warzywa:  po zbiorze warzyw należy przekopać ogródek. Glebę należy pozostawić na zimę w tzw. ostrej skibie. Dzięki przemrożeniu poprawi się struktura i jakość gleby, stanie się ona także bardziej przepuszczalna. Podczas przekopywania na wierzch wyjdą też szkodniki, które zginą pod wpływem mrozu.

Drzewa i krzewy

1. Przesadzanie i sadzenie:

Wrzesień to doskonały czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem warto przygotować jest glebę. Najpierw odchwaszczamy glebę, nawozimy ją lub sypiemy kompost i przekopujemy. Po około 2 tygodniach od zabiegu możemy sadzić nowe drzewa i krzewy.

2. Porządkowanie sadu:

Pamiętajmy o uporządkowaniu naszego sadu, opadłe z drzew owoce i liście z widocznymi objawami porażenia chorobą należy zebrać, a następnie głęboko zakopać. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się infekcji w następnych latach.

Trawnik

Trawnik we wrześniu kosimy regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Wrzesień jest jeszcze miesiącem intensywnego wzrostu traw. Przy ładnej słonecznej pogodzie możemy nawieźć trawnik cienką warstwą kompostu. Nanosimy ją za pomocą miotły z brzozowych gałązek.

Druga połowa września to doskonały czas na sadzenie krokusów na trawniku, wiosną pięknie ozdobią nam ogród. 

 

pixel