Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Maj w ogrodzie - poradnik ogrodnika

Warzywniki i kwietniki

1. Wysiew:

  1. Warzywa: warzywa możemy już spokojnie wysiewać do gruntu. Początek do drugiej połowyrzodkiewkę, sałatę. Od połowy miesiąca: fasolę, groch i wszystkie dyniowate. Przez cały miesiąc - marchew i burak ćwikłowy.
  2. Kwiaty:  w pierwszej dekadzie – łubin, nasturcję, fasolę wielkokwiatową, portulakę, kosmos, dimorfotekę, groszek pachnący, nagietek, ostróżkę i maciejkę. Pod koniec miesiąca na rozsadniku – dzwonek ogrodowy, miesięcznicę dwuletnią, naparstnicę purpurową, bratek ogrodowy, malwę.

2. Rozsada:

  1. Warzywa: rozsadzamy pomidory, ogórki, paprykę i seler. Łodygi pomidora w tym okresie są bardzo słabe, dlatego warto każdy wyposażyć w silny palik
  2. Kwiaty:  w pierwszej połowie miesiąca – astry chińskie, bratki ogrodowych, kocanki, lwie paszcze. W drugiej połowie miesiąca – petunie, werbeny, lobelie, begonie, szałwie, aksamitek, goździki, niecierpki, zatrwian, cynie, iresine, ślazówke.

3. Nawadnianie i ochrona:  

Maj to czas kiedy nawadnianie roślin ma ogromne znaczenie. Pamiętajmy szczególnie o podlewaniu pomidorów i truskawek. Podlewamy bez użycia prysznica. Konewkę należy trzymać możliwie blisko ziemi, uważając żeby nie rozmywać ziemi. Pamiętajmy aby podwiązać młode pędy roślin pnących, ochroni je to przed silnym wiatrem. Uważajmy, żeby nie zgnieść pędów zbyt mocnym podwiązaniem, aby tego uniknąć możemy użyć specjalnych zapinek. 

 

Wysiane nasiona warto zabezpieczyć przed zniszczeniami, jakie mogą wyrządzić ptaki np. wydziobując nasiona. Dlatego w miarę możliwości stosujmy odstraszacze.

Drzewa i krzewy

1. Sadzenie:

W maju możemy jeszcze sadzić drzewa i krzewy, ale tylko te, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach. Zanim posadzimy roślinę, podlejmy ją obficie, zapobiegnie to rozpadaniu się bryły korzeniowej przy wyjmowaniu. Na sadzenie wybierzmy pochmurny dzień. Maj to najlepsza pora na sadzenie roślin iglastych oraz azalii i rododendronów. Po wsadzeniu rośliny w grunt, podlejmy ją.

2. Przycinanie:

  • Drzewa owocowe -  należy przerzedzić zawiązki – oberwać ich część – usuwamy najmniejsze, słabo wykształcone, uszkodzone i z plamami. Dzięki temu drzewa będą owocowały każdego roku.
  • Krzewy i drzewa ozdobne - kwitnące wiosną i wytwarzające latem nowe pędy powinniśmy ciąć zaraz po okresie kwitnienia. Pędy należy przycinać dosyć krótko (2-3 oczka), dzięki czemu na drzewku pojawi się wiele młodych pędów
  • Gęste krzewy - należy silnie przycinać. Fuksje i dalie nie powinny mieć więcej niż po dwa pędy, pozwoli to osiągnąć silny wzrost rośliny. 

3. Ochrona roślin:

Maj to czas zwiększonej aktywności owadów. Nie tylko tych pożytecznych, ale też szkodników. Oprócz oprysku i usuwania uszkodzonych części roślin, warto zastosować lepy do drzew i szklarni.

Trawnik 

1. Spulchnianie:

Spulchnianie jest niezwykle ważne, szczególnie jeśli na naszym trawniku pojawił się mech. Glebę spulchniamy widłami lub walcem kołkowym. Na większych powierzchniach doskonale sprawdzi się aerator.

2. Ochrona przed szkodnikami:

Największymi szkodnikami w naszych trawnikach są krety. Istnieje wiele środków do zwalczania czy odstraszania kretów. Należy jednak pamiętać, iż kret znajduje się pod ochroną i zwalczać możemy go jedynie na terenie ogrodu.

3.  Uzupełnianie ubytków:

W pierwszej kolejności zorientujemy się z jakimi ubytkami mamy do czynienia. Mogą to być ubytki związane z usunięciem chwastów, wypaleniem przez słońce, czy nawet rozkładające się psie odchody. Na każdy tego rodzaju problem znajdziemy odpowiednią mieszankę trawową. Pamiętajmy, żeby przed obsianiem obficie podlać trawnik.

pixel