Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sierpień w ogrodzie - poradnik ogrodnika

Warzywniki i kwietniki

1. Zbiór:

  • Warzywa: pomidory, papryka, oberżyna, kabaczek, cukinia, fasola szparagowa, kalafior, wczesna kapusta i marchew.

2. Uprawa poplonów:
  • Warzywa: szpinak, sałatę, kapustę, rzodkiew i rzepa. 

3. Rozsada:

  • Warzywa: w sierpniu możemy zrobić rozsadę warzyw uprawianych na zbiór jesienny.
  • Kwiaty: robimy rozsadę bratków, niezapominajek, malw, dzwonków ogrodowych, przebiśniegów i krokusów, ozdobią one nasz ogród w przyszłym sezonie.  

4. Wykopujemy:

  • Kwiaty: cebule czosnków ozdobnych, bulwy szczawików, jeśli sierpień jest mokry wykopmy także karpy pustynników, gdyż źle znoszą nadmiar wilgoci.

5. Nawadnianie:

Sierpień potrafi być bardzo gorącym miesiącem, dlatego pamiętajmy o regularnym podlewaniu naszych roślin. Jeśli nie chcemy inwestować w system nawadniający, możemy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik do gromadzenia zapasów wody.

Drzewa i krzewy

1. Przesadzanie i sadzenie: 

Sierpień to doskonały czas na sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów iglastych. Przesadzone rośliny dobrze jest nawozić nawozem do roślin iglastych. Możemy też zastosować ukorzeniacz, który pomoże roślinom przyjąć się na nowym miejscu.

2. Rozmnażanie roślin:

Sierpień to najlepszy okres do rozmnażania drzew iglastych poprzez sadzonki. Najlepiej przyjmować się będą młode jednoroczne wierzchołki pędów.

3. Cięcie:
Jeśli nie wykonaliśmy cięć drzew owocowych w lipcu, należy wykonać to teraz. W sierpniu przede wszystkim musimy się skupić na cięciu żywopłotu. Należy jednak uważać przy formowaniu żywopłotu. Z iglaków w drugiej połowie miesiąca po raz ostatni przycinamy cisy, jałowce i modrzewie. W sierpniu ostatni raz tniemy żywopłoty z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.

Trawnik

1. Zakładanie trawnika z siewu:

Sierpień to dobry moment żeby założyć trawnik z siewu. Pamiętajmy jednak aby przekopać ziemię i wyrównać ją grabiami zanim przystąpimy do siewu. 

2. Koszenie:

Trawnik należy systematycznie kosić. Jeśli jest bardzo sucho kośmy trawę nieco wyżej i nie zapomnijmy o podlewaniu.

pixel