Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lipiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika

Warzywniki i kwietniki

Po usunięciu chwastów warto jest rozłożyć w tych miejscach 5-centymetrową warstwę ściółki (na przykład mieloną korę), dzięki czemu zmniejszy się parowanie wody z gleby i utrudni rozwój chwastów.
1. Wysiew:
  • Warzywa: burak ćwikłowy, fasolę do gotowania w strąkach, kapusta pekińska, koper, rzepa.
  • Kwiaty: stokrotki, bratki, malwy, niezapominajki czy goździki brodate. 

2. Nawożenie:

  • Warzywa: nawozimy przede wszystkim pomidory, ale możemy wspomóc także inne warzywa.

3. Nawadnianie: 

Musimy pamiętać o obfitym nawadnianiu naszych roślin. Korzystniejsze jest podlanie dwa-trzy razy w tygodniu dużą ilością wody niż małą codziennie. Dzięki temu, głębsze warstwy gleby trzymają wilgoć i pozwalają na rozrost korzeni. W czasie upałów możemy podlewać pryzmę kompostową.

4. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów:

Pamiętajmy o regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, dzięki temu rośliny będą mogły tworzyć nowe pąki.

Sad

Lipiec to czas kiedy mamy najwięcej pracy  w sadzie. Jest to głownie zbiór owoców, ale nie zapominajmy o innych pracach:1. Podpieranie gałęzi: 
Musimy być bardzo czujni na dojrzewanie owoców. Duży przyrost owoców może powodować łamanie i odrywanie się konarów od pni. Najbardziej kruche jest drewno grusz i śliw. Gałęzie na których jest dużo owoców możemy dodatkowo podpierać.

2. Przycinanie:

  • Jabłonie - w celu regulacji wzrostu i owocowania jabłoni należy wykonać cięcie prześwietlające. W przypadku rozrośniętych drzew jest to zabieg niezbędny. Zewnętrzna warstwa korony blokuje dostęp światła do głębiej osadzonych gałęzi. Jeśli nie chcemy aby nasza jabłoń owocowała tylko na zewnętrznych gałęziach, takie cięcie jest konieczne.
  • Wiśnie i czereśnie - po owocowaniu przycinamy także pestkowe drzewa owocowe, m.in. wiśnie i czereśnie. Takie zabiegi wykonujmy podczas słonecznej, suchej pogody, by rany szybko się zagoiły i nie powstały raki bakteryjne i zgorzele kory.
  • Wszystkie drzewa – należy wyciąć wszystkie stare gałęzie oraz te rosnące w złym kierunku. Porażone gałęzie należy usunąć z sadu lub ogrodu, by zaraza nie przedostała się na inne roślinny, pod żadnym pozorem nie zostawiajmy ich na kompostowniku.

3. Zapobieganie chorobom:

Latem bardzo szybko rozwijają się choroby drzew, są one także narażone na liczne szkodniki. Oprócz profilaktycznych oprysków, pamiętajmy aby pozbierać wszystkie zarażone szkodnikami owoce, pozwoli to zapobiec chorobom w przyszłym sezonie.

Drzewa i krzewy

Najwięcej naszej troski powinniśmy poświęcić różom. Przycinamy przekwitnięte kwiatostany i profilaktycznie opryskujemy na szkodniki i grzyby.

Trawnik

1. Podlewanie:

Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny w lipcu. Przy ciepłej i suchej pogodzie regularne podlewanie jest niezbędne jeśli chcemy mieć piękny i zielony trawnik. Jeśli nie mamy czasu na ręczne podlewanie, możemy pomyśleć o systemie automatycznego nawadniania.

2. Koszenie:

Trawnik należy systematycznie kosić (przynajmniej raz na tydzień). Warto zainwestować w odpowiedni sprzęt, nie tylko w kosiarkę, ale i podkaszarki jak i o nożyce do trawy. Z pewnością ułatwi i przyspieszy to pielęgnacje naszego trawnika.

3. Nawożenie:

Raz na 3 tygodnie warto nawozić trawnik. Na rynku jest szereg różnego rodzaju nawozów odpowiednich do naszego trawnika.

 

 
 
pixel