Listopad w ogrodzie - poradnik ogrodnika
Spis treści
- Kalendarz ogrodnika - miesiąc po miesiącu
- Styczeń w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Luty w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Marzec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Kwiecień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Maj w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Czerwiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Lipiec w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Sierpień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Wrzesień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Październik w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Listopad w ogrodzie - poradnik ogrodnika
- Grudzień w ogrodzie - poradnik ogrodnika
Warzywniki i kwietniki
1. Siew:
- Warzywa: siejemy warzywa ozime. Jeszcze zanim nastanie mróz siejemy do gleby nasiona marchwi, pietruszki i kopru ogrodowego (nasiona spęcznieją i w tym stanie przezimują w glebie). Zbiór będziemy mogli więc rozpocząć wiosną wcześniej o około dwa tygodnie.
2. Zbiór:
- Warzywa: termin zbioru większości warzyw już minął, możemy nadal jednak zbierać warzywa korzeniowe, kapustne i letnie odmiany pora. Jeśli latem zasialiśmy szpinak możemy go teraz zbierać, podobnie robimy z kalafiorem i kalarepę.
3. Porządkowanie:
- Warzywa: jeśli zakończyliśmy już zbiory, zagony oczyszczamy i usuwamy z nich resztki roślinne. Jeśli resztki nie są porażone przez choroby będą nadawały się na kompost. Glebę należy przekopać, oszczędzi nam to dodatkowej pracy na wiosnę.
- Kwiaty: najważniejszą rzeczą przy pielęgnacji kwiatów w listopadzie jest okrycie roślin wrażliwych na niskie temperatury. Glebę o korzeniach mało odpornych na mróz trzeba wyściółkować trocinami, igliwiem lub agrowłókniną.
Pamiętajmy jednak aby nie spieszyć się z okrywaniem roślin. Zimowe osłony zakładamy w momencie gdy przymrozki występują regularnie, a warstwa wierzchnia gleba zaczyna zamarzać. Zazwyczaj termin ten przypada w połowie listopada.
Drzewa i krzewy
1. Porządkowanie:
- Gdy liście opadną już z drzew, należy przeglądnąć korony drzew owocowych pod kątem zimujących form chorób i gniazd szkodników. Usuwamy pozostałe na drzewach zaschnięte, zmumifikowane owoce.
- Zwróćmy uwagę, czy na drzewach nie pozostały zainfekowane chorobą liście i owoce, aby nie stały się one źródłem chorób w przyszłym sezonie.
- Resztki chorych roślin należy głęboko zakopać.
2. Zabezpieczanie:
- Pamiętajmy aby zabezpieczyć nasze drzewka przed zającami. Najlepsze do tego będą plastikowe osłonki lub gruby papier pakowy. Żeby zminimalizować zagrożenie sprawdźmy, czy ogrodzenie naszej działki jest w dobrym stanie.
- Rośliny w sadzie należy także zabezpieczyć przed mrozem. Przede wszystkim pamiętajmy o tych, które niedawno posadziliśmy. Zabezpieczyć musimy nie tylko części nadziemne roślin, ale również ich korzenie. Najlepiej więc jest rozsypać dookoła drzewek kopczyki z ziemi lub kory.
3. Podlewanie:
Mimo iż nie ma już upałów, pamiętajmy aby obficie podlać wszystkie liściaste i iglaste drzewa i krzewy zimozielone. Brak wody, obok mrozu, jest częstym powodem obumierania roślin w trakcie zimy.
Trawnik
- W listopadzie głównym zabiegiem przy trawniku jest grabienie.
- Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu na okres zimy sprzętu wykorzystywanego do pielęgnacji trawnika. Narzędzia należy oczyścić, naostrzyć i zabezpieczyć smarem. Kosiarki elektryczne również czyścimy, noże odkręcamy, czyścimy, ostrzymy i konserwujemy.
- Narzędzia przechowujemy w suchym pomieszczeniu.
Inne prace porządkowe
- Przy ładnej i suchej pogodzie skupmy się na konserwacji drewnianych mebli, oraz innych drewnianych elementów naszego ogrodu - pergoli, tarasów itd.
- Jeśli nasz taras jest z drewna egzotycznego, powinniśmy go zaolejować przed zimą. W ten sposób go zabezpieczymy i łatwiej będzie czyścić go wiosną.